V České Kubici nahradí některé zrušené vlakové spoje autobus

Pro mnoho obyvatel malých měst a obcí je veřejná doprava stále jedinou možností, jak se dostat k lékaři, do školy, za kulturou nebo na nákupy. Proto lidé nevítají nadšeně, když se zavedené vlakové či autobusové spoje ruší. K nepopulárnímu opatření přistoupil Plzeňský kraj, který poprvé po 12 letech začal vlakové spoje ubírat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlakové koleje | Foto: Jana Šustová | Zdroj: Český rozhlas

„O rozsahu vlakových spojů rozhoduje zastupitelstvo Plzeňského kraje a v loňském roce byla výrazně snížena objednávka veřejné dopravy zhruba o pět procent,“ říká Petr Náhlík, zástupce ředitelky POVEDu, společnosti, která v Plzeňském kraji organizuje veřejnou dopravu.

„Dopad byl na všechny železniční tratě. Změna nastala od 15. prosince a na trati Česká Kubice – Domažlice ubyly zhruba tři spoje,“ doplňuje. Obyvatelé České Kubice ji nečekali a byla pro ně velkým překvapením.

„Pro občany České Kubice to znamenalo, že když se dostali na sedmou hodinu ráno do Domažlic, tak se obvykle dostávali od lékaře až v půl druhé autobusem. Což byl opravdu velký problém, protože někteří, když byli nemocní, si kolikrát brali taxíky, aby si pomohli,“ popisuje zastupitelka obce a ředitelka mateřské a základní školy Mirka Randová.

Přehrát

00:00 / 00:00

O dopravní spojení mezi Českou Kubicí a Domažlicemi se zajímala reportérka Martina Klímová

„My jako škola jsme jezdili do Domažlic třeba na divadelní představení a vlakem jsme se vraceli zpátky. Když nám ho zrušili, odpadla možnost jakéhokoli kulturního vyžití. Takže jsme si museli začít zvát divadelní spolky nebo umělce sem do školy a to se velmi prodraží,“ tvrdí.

Českokubičtí začali proto sepisovat petici, pod kterou se podepsalo 260 lidí z 800 obyvatel. A odezva se společnosti POVED na sebe nenechala dlouho čekat.

„Vyhodnotili jsme situaci z hlediska toho, který spoj především chybí, a byl doplněn na bázi autobusové dopravy k nejbližší možné změně. Poté, co se pan starosta ozval, se k sedmému dubnu změna provede,“ informuje Petr Náhlík.

Vlak chybí i turistům

Řešení, které začne fungovat v pondělí, vítá i Mirka Randová z petičního výboru. „Jsme v podstatě spokojeni, protože řeší pro obec Česko Kubici jako takovou, která se skládá ze tří částí – Česká Kubice, Folmava, Spálenec, lepší obslužnost,“ říká.

„Protože tento autobusový spoj z Domažlic na Českou Kubici bude zajíždět i na Folmavu a Spálenec. To bychom vlaky nedokázali,“ konstatuje.

Naděje na obnovu některých vlakových spojů se ale českokubičtí vzdát nechtějí a budou o jejich návrat i nadále usilovat.

„Myslím si, že to je obrovská škoda. Hlavně přes léto sem jezdí obrovská spousta turistů, kteří pěšky chodí na Čerchov, na Českou studánku i třeba do Capartic. Teď je tady zbudovaná nová cyklistická stezka, a když sem lidé přijedou třeba z Plzně, mohou opravdu den jezdit na kole a pak se zase vlakem dostanou zpátky. Teď tedy bohužel ne,“ dodává Randová.

Jestli se ale návrat některých vlaků do České Kubice povede, je ve hvězdách. Plzeňský kraj chce totiž i letos v redukci železniční dopravy pokračovat.

Martina Klímová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme