Zemřela Adriena Šimotová, jedna z nejvýraznějších českých malířek

V Praze dnes ráno zemřela ve věku 87 let významná česká malířka a grafička Adriena Šimotová. Jejím základním výrazovým prostředkem byl v posledních letech přímý fyzický dotek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Architekt Jan Kaplický a výtvarnice Adriena Šimotová získali 8. 11. 2007 čestné doktoráty Vysoké školy uměleckoprůmyslové. | Foto: Tomáš Vodňanský | Zdroj: Český rozhlas

Od klasické malířské techniky přešla k instalacím a prostorovým realizacím a zaměřila se na lidskou figuru a tvář.

Když pracovala s textilem nebo papírem, tak je různě prořezávala, muchlala a tvarovala do své vlastní představy. Pod jejíma rukama se tak rodily křehké papírové sochy, obtisky tváří, dlaní, chodidel i celého těla.

Přestože v posledních letech byla Šimotová limitována fyzickými možnostmi svého těla, tvořit nepřestávala a stále vznikaly nové práce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Život a dílo malířky Adrieny Šimotové přiblížila redaktorka Michaela Vetešková

„Nejdříve jsem nevěděla, jestli vůbec budu schopná dělat. Jednak jestli budu mít co říct, a to jsem spíše věřila, že ano, protože jsem měla co prožít, tak jsem měla i co říct. Ale jestli to vůbec bude technicky možné,“ svěřila se.

„Protože mě přece jen omezuje to, že se nemůžu postavit a musím vymýšlet jiné techniky nebo způsoby práce. Jak jsem už ale jednou někomu říkala, tak má-li člověk co říct, tak to nakonec řekne. Průšvih je, když nemá co říct a nejde mu to,“ dodala výtvarnice.

Měla renomé i v zahraničí

Její tvorba úzce souvisí s jejím životním osudem. Promítá do ní zkušenosti, radosti, ale i bolest a prožité tragédie. V 70. letech znamenala velký zlom v osobním i tvůrčím životě Šimotové smrt jejího manžela, malíře Jiřího Johna (1923 až 1972).

Šimotová patřila k umělcům, kteří mohli v době normalizace vystavovat svá díla jen neoficiálně. Přesto o její tvorbě věděli i v zahraničí, v roce 1970 dostala zlatou medaili na bienále ve Florencii, roku 1979 velkou cenu na bienále v Lublani.

Adriena Šimotová, z cyklu Hlavy – Hlava ve větru, výřez, 2009, grafit, pastel, pigment, 100 x 70 cm | Foto: Galerie Rudolfinum

Šimotová je navíc jednou z mála českých výtvarnic, jejíž tvorba je součástí sbírek pařížského Muzea moderního umění i známého Centre Pompidou. Francie ji také v roce 1991 jmenovala rytířem Řádu za umění a literaturu. Později byla oceněna i doma.

V roce 2005 dostala jako jedna z prvních cenu ministra kultury za přínos v oblasti výtvarného umění. Šimotové si ale vážili i její kolegové včetně mladých výtvarníků, o čemž svědčí například udělení ceny pro umělce starší 35 let, kterou Šimotová získala také jako jedna z prvních a která vznikla jako protiváha většiny tuzemských výtvarných cen určených mladým umělcům.

Před třemi lety měla Šimotová u příležitosti 85. narozenin výstavu v Museu Kampa, kde byly starší práce, společně s Galerií Rudolfinum, která uvedla právě tehdejší nejnovější díla.

Adriena Šimotová: Zavřené oči III., 2000, grafit, pigment, vrstvený pauzovací papír, čínský papír, 95,5 x 80 cm (soukromá sbírka) | Foto: Galerie Rudolfinum

ČTK, Michaela Vetešková, Lucie Malušková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme