Situace na řekách se pomalu uklidňuje. Na Plzeňsku jejich hladiny klesají

Meteorologové zmírnili povodňovou výstrahu. Bdělost platí už jen pro Prahu, Středočeský, Plzeňský a Jihočeský kraj. V Plzeňském kraji už hladiny řek pomalu klesají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Následky povodně v Ondřejovicích, které jsou místní částí města Zlaté Hory na Jesenicku, kde se vylili z břehů tamní potok | Zdroj: ČTK

Na Úslavě v Koterově a na Klabavě v Nové Huti odpoledne stále platil druhý povodňový stupeň. Na dalších místech včetně Hrádku u Rokycan hlásí vodohospodáři první stupeň povodňové aktivity.

Hladina Klabavy v Hrádku navzdory vytrvalému dešti stále klesá. “Ústup je patrný na několik metrů širokém pásu uválené trávy na břehu. Voda už je skoro ve svém korytě, i když proud je hodně silný,“ uvádí z místa reportérka Českého rozhlasu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Meteorolog Jan Šrámek přiblížil vývoj počasí v příštích hodinách a dnech (16.10 hod.)

Vedení města pro jistotu nechalo stát protipovodňovou stěnu, která chrání zahradní kolonii a pár obytných domů. Voda k ní ale nesahá a ani jiné škody po této povodni v Hrádku nemají.

Několik prvních, tedy nejnižších stupňů povodňové aktivity platí na i Berounce, kam voda pozvolna dotéká. I tam by se podle meteorologů měla situace zklidňovat.

„Momentálně zaznamenáváme ještě první stupeň povodňové aktivity také na Černém potoce na Jesenicku. Počítáme s tím, že i tam by se voda už pravděpodobně neměla dostat výš, to znamená na druhý stupeň povodňové aktivity," řekl odpoledne Českému rozhlasu meteorolog Jan Šrámek.

Déšť by měl ustat v noci

Meteorologové předpokládají, že už během první poloviny noci na pátek déšť na většině území ustane a v dalších dnech se vyskytnou jen slabší přeháňky. „To znamená, že řeky už se v nejbližších dnech rozhodně ze svých koryt vylívat nebudou,“ dodal Jan Šrámek.

Praha kvůli stoupající hladině Vltavy preventivně vyklidila náplavky v Praze 1, 2 a 5, očekávalo se dosažení prvního stupně povodňové aktivity. Večer se ale ukázalo, že Vltava stoupá pomaleji, než se předpokládalo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Generální ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala v pořadu Stalo se dnes (21 hod.)

„Ty hydrologické předpovědi se naštěstí tak nenaplnily a nebylo dosaženo tak velkých průtoků, jak předpokládaly,“ potvrdil ve večerním pořadu Stalo se dnes generální ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala. „Máme všude po kulminacích včetně Berounky v Berouně a hladiny vodních toků klesají,“ dodal.

Na Jesenicku bleskové záplavy ještě v noci na dnešek zasáhly 7 obcí. Voda zatopila sklepy domů, studny i silnice. Neprůjezdná je železniční trať z Mikulovic na Písečnou a na Zlaté hory.

Záplavy a silné deště sužují také sousední Polsko. Nejhorší situace je ve městě Glucholazy, které leží pár kilometrů od českých hranic v oblasti Jeseníku. Voda z místního potoka zaplavila zhruba sto domů, garáží a sklepů.

„V některých domech sahala voda až do dvou metrů, naštěstí ale nejsou oběti na životech," řekl Polskému rozhlasu starosta Glucholaz. Ty dnes také navštívil premiér Donald Tusk a místním slíbil materiální pomoc.

Petr Vavrouška, Martina Klímová, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme