Soud se vrací ke kauze nákupu pandurů. Vypovídat přišel i expremiér Topolánek

Městský soud v Praze se po víc než měsíční přestávce vrací ke kauze Pandur. Bývalý premiér Mirek Topolánek z ODS má objasnit pozadí sporné zakázky na obrněné transportéry. Ty si pořídila armáda za jeho vlády. Obžaloba viní Topolánkova někdejšího poradce, lobbistu Marka Dalíka, že si řekl za vyjednání zakázky o půlmiliardu korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marek Dalík (vlevo) a Mirek Topolánek, soud | Foto: Filip Jandourek

Hlavní líčení v případu nákupu obrněných transportérů Pandur zdržují už od června omluvenky svědků. Čeká se zejména na klíčové výpovědi zbrojařů z Ameriky nebo Rakouska.

Soudkyně Veronika Čeplová jen obtížně hledala termín i pro významné postavy kauzy z české strany. Všichni ale mají nakonec dorazit dnes.

Přehrát

00:00 / 00:00

Městský soud v Praze se po přestávce vrací ke kauze Pandur. Podrobnosti zjišťovala redaktorka Veronika Hlaváčová.

„Pan Topolánek se omluvil, pan Barták se omluvil, pan Smrž se omluvil. To jsou zbývající svědci z české strany. Všichni napsali své časové dispozice, z čehož mi vycházel jediný den, a to 21. srpna,“ shrnula soudkyně.

V případu už vypovídala třeba někdejší ministryně obrany Vlasta Parkanová z TOP 09. Na konci června kritizovala roli Marka Dalíka při zákulisním domlouvání zakázky.

„Nemůžu soudit, co se na schůzkách odehrálo, nebo neodehrálo. Ale samotný fakt, že pan Dalík byl na takových setkáních přítomen, považuji za skandální,“ uvedla.

S plánem na nákup pandurů přišel už před 11 lety kabinet Vladimíra Špidly, který odsouhlasil nákup 240 vozů. O dva roky později vláda Stanislava Grosse vypsala výběrové řízení. Rozhodnutí koupit vozy od rakouského Steyru padlo v roce 2006 za vlády Jiřího Paroubka.
Jenže několik měsíců poté pandury nevyhověly testům a další vláda Mirka Topolánka se rozhodla smlouvu vypovědět. Vzápětí však Topolánek řekl, že armáda vozy potřebuje, i když v menším množství. V roce 2008 už pandury testy prošly a Topolánkův kabinet rozhodl o nákupu 107 strojů za 14,4 miliardy korun.

„Všechny schůzky, které se týkají úředního vyjednávání, které má vést k něčemu jako například ke kontraktu, se musí odehrávat na ministerstvu obrany,“ zdůraznila Parkanová.

Jediným obžalovaným v kauze Pandurů je lobbista Marek Dalík. Státní zástupce ho viní z podvodu. Půlmiliardu korun údajně chtěl před sedmi lety na schůzce v Praze po zástupcích rakouské firmy Steyer. Hrozí mu za to až desetiletý trest. Dalík ale jakoukoliv vinu odmítá.

„Mně obě ty schůzky splývají v jednu. Takže nedokážu odlišit, co se stalo na jedné a na druhé, protože obě byly v restauraci a obě byly víceméně ve stejném složení. Já jsem většinu schůzky mlčel, protože opakuji, nejsem odborník,“ uvedl.

O svém někdejším nadřízeném Mirku Topolánkovi Dalík mluvil už na začátku hlavního líčení koncem června. Byli přátelé a trávili spolu i volný čas. Dalík mimo jiné u soudu řekl, že mu někdejší předseda vlády maximálně věřil a že ho posílal i na nejrůznější neformální schůzky.

Jakoukoliv korupční nabídku směrem k rakouským představitelům firmy Steyr, která chtěla do Česka dodávat pandury, Dalík popřel.

Rozsudek v kauze má padnout nejdřív v listopadu.

Marek Dalík, soud | Foto: Filip Jandourek

Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme