Kousek pralesa u Železné Rudy, kde roste spoustu vzácných hub. To je Zámecký les

Na Šumavě je stále možné procházet původními nebo lidskou činností jen málo ovlivněnými lesy. Vedle známých lokalit jako Trojmezná, Prameny Vltavy nebo Boubínský prales je to třeba asi osmihektarový kousek lesa přímo v sousedství Železné Rudy.

Železná Ruda (Klatovy) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zámecký les u Železné Rudy

Na tlejících stromech se vyskytuje množství vzácných hub | Zdroj: Správa NP Šumava

Stával zde jeden z nádherných šumavských zámků, který byl jen pár měsíců před listopadem 1989 zbourán. Řeč je o zámku Debrník u Železné Rudy. V jeho sousedství stále roste les, který je nazýván Zámecký a podle dostupných informací v něm v 18. století probíhala výběrová těžba.

Přehrát

00:00 / 00:00

Stromy zde jsou ve všech stádiích vývoje od malých semenáčků přes obrovské stromy až po rozpadající se kmeny. Poslechněte si víc

„Ještě za vojenských lesů tam výběrově těžili, hlavně uschlé stromy, které vytahávali. Přesto se tam zachoval takový maličký Boubínský prales. Jsou tam stromy staré 200 až 300 let, obrovské jedle a smrky. Zajímavé je, že je tam hrozně málo starých buků. To znamená, že je asi vytěžili pro milířování a nechali tam velké jedle," popisuje mykolog Národního muzea v Praze Jan Holec.

Tento kousek málo ovlivněného lesa, který je z části v bezzásahovém režimu a probíhají zde ryze přírodní procesy, je v současné době v jeho malé části volně nepřístupný a je možné do něj nahlédnout z červené turistické stezky, která vede na Polom. Nebo třeba ze zelené, která prochází Ferdinandovým údolím na státní hranici.

Pokud ale začnou platit nová klidová území, bude možné si jej projít kompletně celý - tedy v případě, že to fyzicky půjde. Je to totiž přirozený les se vším všudy. Stromy zde nalezneme ve všech stadiích vývoje od malých semenáčků přes obrovské, vzrostlé stromy až po rozpadající se kmeny, které buď ještě stojí, nebo už tlejí na zemi a vyskytuje se na nich množství vzácných hub.

Zámecký les u Železné Rudy | Zdroj: Správa NP Šumava

„Například Baeospora myriadophylla, což je penízečka liláková, hodně vzácná houba, která má nádherně fialové lupeny. Ale druhů je tam spousta. Já jsem totiž dělal monitoring na padlých kmenech a porovnával jsem výsledky s Boubínem a také s rezervací Mittelsteighütte, která je nedaleko, tři kilometry odtud. Tyto zachovalé se nádherně seřadily," dodává Holec.

Jednoduše řečeno – Boubín je opravdový král pralesů, Mittelsteighütte je uprostřed a Zámecký les je v pořadí smíšených šumavských původních lesů mezi těmito třemi lokalitami na třetím místě.

Jan Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme