Domovní prohlídky na vnitru a u hasičů: detektivové zasahovali kvůli zakázce za 40 milionů

Elitní policisté zasahovali u svých resortních kolegů. Ve čtvrtek provedli domovní prohlídky přímo v budově ministerstva vnitra a generálního ředitelství hasičského záchranného sboru. Jak server iROZHLAS.cz zjistil a ověřil, policejní operace souvisí s kauzou podnikatele Tomáše Horáčka stíhaného za zmanipulování zakázek v pražských nemocnicích.

Exkluzivně Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

NCOZ zasahovalo na ministerstvu vnitra i na generálním ředitelství hasičského záchranného sboru. (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Můžeme potvrdit, že na ministerstvu vnitra včera zasahovala Národní centrála proti organizovanému zločinu,“ uvedla v pátek pro iROZHLAS.cz resortní mluvčí Hana Malá. „Policii poskytujeme maximální součinnost. Podle našich informací se kauza netýká současného vedení ministerstva,“ doplnila pouze.

‚Pošlu to po Monice.‘ V pletichách s tendry figuruje i Chovancova exnáměstkyně. Resort její práci chválí

Číst článek

Detektivové z protimafiánské centrály přitom ve čtvrtek úřadovali rovněž v centrále hasičů. „Vaši informaci o včerejším zásahu Národní centrály proti organizovanému zločinu mohu potvrdit,“ řekl bez dalších podrobností mluvčí hasičů Rudolf Kramář.

Čtyřicetimilionová zakázka

V povolení k domovní prohlídce je podle informací serveru iROZHLAS.cz zmíněna zakázka na simulaci zásahů u leteckých nehod, na niž v roce 2017 vyčlenilo ministerstvo vnitra 40 milionů korun. 

O zakázce přitom promluvil už dříve přímo podnikatel Horáček, který usiluje o status spolupracujícího obviněného. Ve své výpovědi navíc výslovně jmenoval bývalou náměstkyni Moniku Pálkovou, kterou do funkce jmenoval někdejší ministr Milan Chovanec (ČSSD).

ZAKÁZKA NA SIMULACE ZÁSAHŮ U LETECKÝCH NEHOD

  • Zakázka odstartovala v říjnu 2017.
  • Ministerstvo vnitra poskytlo k řešení projektu zhruba 40 milionů korun třem univerzitám: Západočeské univerzitě v Plzni, Univerzitě Pardubice a Technické univerzitě v Košicích.
  • Ústecký podnikatel Tomáš Horáček vypověděl, že z projektu měly být vyváděny peníze skrze položky na mzdy.

„Vrbovská se domluvila s paní Pálkovou, že paní Pálková zajistí prostřednictvím své funkce na ministerstvu vnitra grant pro tehdejšího blízkého přítele dr. Vrbovské. Domluvily se, že nastaví a vypíšou grant, který bude předem nastaven na daného uchazeče nebo zájemce,“ nadiktoval do policejního protokolu Horáček.

Na vysvětlenou: Andrea Vrbovská je bývalá ředitelka Nemocnice Na Bulovce a sama už čelí obvinění. Pálková je manželkou Daniela Pálka z firmy TSB. I on je na seznamu dříve obviněných osob, a to kvůli tendru na úklid na Bulovce. Grant na simulaci letecké katastrofy měl být podle policejních poznatků součástí „výměnného obchodu“ mezi zainteresovanými, což server iROZHLAS.cz popsal v obsáhlém článku již na konci července.

Nepravdivé úvahy, říká Pálková

Vyšetřovatelé nicméně odmítají oficiálně potvrdit, jestli kanceláře vnitra prohledávali kvůli Pálkové a tendru na simulace. „Včerejšího dne NCOZ skutečně provádělo zajišťovací úkony, ale nemohu komentovat kde a v jaké trestní věci. Mohu pouze potvrdit, že je to v mnou dozorované věci,“ reagoval v pátek na otázky serveru iROZHLAS.cz státní zástupce Zdeněk Matula, který – mimo jiné – dohlíží na kauzu podnikatele Horáčka.

Stíhaný podnikatel Tomáš Horáček. | Zdroj: Archiv Tomáše Horáčka

Po domovních prohlídkách nikoho policisté neobvinili. „Jednalo se primárně o dokumenty, v souvislosti s včerejším zásahem nepadlo žádné obvinění,“ doplnil Matula.

Šéf resortu vnitra Jan Hamáček (ČSSD) se nechtěl k zásahu vyjadřovat. Dotaz redakce, zda se policejní prohlídka týkala právě Pálkové a čtyřicetimilionové zakázky, nechal bez komentáře. „Nemohu to dále komentovat. Děkuji za pochopení,“ řekl pouze.

Sama Pálková označila Horáčkovu výpověď za nepravdivé „úvahy“. „Komentování těchto úvah považuji za zcela irelevantní a sdělení považuji za nepravdivé,“ vzkázala přes svého advokáta Martina Dostála už dříve.

Tomáš Horáček na policii nezmiňoval pouze Pálkovou, ale vylíčil celý korupční systém, který cizopasí na zdravotnických zakázkách. Po jeho propuštění z vazby ho vyzpovídal Janek Kroupa. V rozsáhlém rozhovoru pro Radiožurnál prohlásil mimo jiné, že pomáhal nynějšímu ministru zdravotnictví Adamu Vojtěchovi (za ANO). „Bylo to věc špatná, ale nezbytná,“ řekl k tomu, jak manipuloval zakázky. 

ZAKÁZKA NA ÚKLID V NEMOCNICI NA BULOVCE

  • K manipulacím s tendrem podle policie docházelo v letech 2016 a 2017. Cena zakázky se odhadovala na 149 milionů korun.
  • Podle policistů Andrea Vrbovská informovala Horáčka o tom, že zakázku pro úklid má získat společnost TSB Daniela Pálka.
  • Jeho společnost ale nakonec podala nejvyšší nabídku, a tak vyhrála firma MW-Dias, se kterou se Horáček za zády Vrbovské domlouval. Za zakázku pro společnost měl získat úplatek ve výši 7,2 milionu korun.
  • Veřejná zakázka ale nakonec nebyla nikomu přidělena. Jeden z uchazečů totiž podal stížnost na antimonopolní úřad.
  • Kvůli zakázce na úklid kriminalisté stíhají Horáčka, bývalé ředitele nemocnice Andreu Vrbovskou a Františka Nováka, Daniela Pálka a další čtyři lidi. Obviněna je rovněž společnost TSB.

Radek Kedroň, Tereza Čemusová, dok Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme