Počítače OKD napadli hackeři. Společnost přerušila těžbu ve všech dolech na Karvinsku

Společnost OKD z bezpečnostních důvodů okamžitě přerušila těžbu ve všech svých dolech na Karvinsku. Důvodem je hackerský útok, který ochromil její počítačovou síť, informoval v pondělí Radiožurnál mluvčí OKD Ivo Čelechovský. Firma už zahájila reinstalace nejdůležitějších stanic a obnovu systémů, jež budou kvůli zajištění těžby a bezpečnosti pracovat v oddělené malé síti, kterou počítačoví experti nyní vytvoří.

Karviná (Aktualizováno: 21:45 23. 12. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

OKD | Zdroj: Profimedia

„Počítačová síť společnosti OKD se z neděle na pondělí stala obětí hackerského útoku, který způsobil okamžitou nefunkčnost celé sítě těžařské firmy a všech jejich serverů. V současné době je tedy mimo provoz kompletní síťová infrastruktura a z bezpečnostních důvodů vedení společnosti OKD okamžitě ukončilo i těžbu ve všech svých dolech,“ uvedl pro Radiožurnál Čelechovský.

Nemocnici v Benešově zbývá po kyberútoku obnovit poslední oddělení. Škody počítá v desítkách milionů

Číst článek

V dolech se fárá nepřetržitě, i přesto se ale společnost rozhodla podle Čelechovského doly uzavřít, a to v rámci bezpečnosti všech horníků. „Na základě toho, abychom na maximální možnou míru eliminovali bezpečnostní riziko, jsme ukončili těžbu v podzemí a horníci vyfárali na povrch.“ Pro Českou televizi navíc uvedl, že v důsledku útoku přestala fungovat elektronická čidla, která zaznamenávají koncentraci metanu v dole. 

První atak škodlivého kódu podle něho přišel v pátek 20. prosince. „Účelem bylo podle počítačových specialistů vytvoření vstupního bodu. Hlavní útok pak nastal v neděli 22. prosince kolem 22.00, kdy škodlivý kód komplexně napadl a ochromil celou infrastrukturu firmy,“ uvedl mluvčí OKD.

Vedoucí IT oddělení firmy Martin Straka uvedl, že je nutné kompletně obnovit data jednak ze záloh, ale hlavně takzvanými čistými instalacemi stejně jako v případě benešovské nemocnice, kterou také napadli hackeři.

„Nicméně podle vyjádření počítačových expertů z Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost bude obnova časově náročnější, protože infrastruktura OKD je několikrát složitější než u nemocnice,“ uvedl Straka.

Omezený provoz

Čelechovský řekl, že úplnou charakteristiku zjištěného viru a jeho analýzu včetně účinného způsobu jeho likvidace a bezpečného vyčištění všech stanic ale OKD bude mít s ohledem na časové dispozice úřadu k dispozici až v novém roce.

V benešovské nemocnici začínají po kyberútoku fungovat další oddělení. V provozu už je i rentgen

Číst článek

„Nicméně již nyní v průběhu vánočních svátků firma zahájila reinstalace nejdůležitějších stanic a obnovu systémů, které budou pracovat v takzvané oddělené malé síti, a to hlavně s ohledem na zajištění plánované těžby, ale především bezpečnost zaměstnanců,“ uvedl.

Řekl, že firma dotěžovala naplánované objemy a na svátky měla plánovaný omezený provoz. Způsobené škody tak podle Čelechovského nebudou vysoké. Plný provoz tak začne podle plánu 27. prosince.

Mluvčí Národního úřadu pro kybernetickou bezpečnost Radek Holý řekl, že firma OKD úřad o incidentu informovala v pondělí dopoledne. „My jsme vyslali čtyři naše specialisty, kteří teď spolupracují ještě s jinými odborníky na analýze toho, co se tam stalo. Na základě této analýzy budou později vydána doporučení přímo pro OKD,“ řekl Holý. Víc se k věci nechtěl vyjadřovat, dokud nebude situace jasnější.

Policie i dodavatel softwaru

Případem se zabývá taky moravskoslezská policie, potvrdil její mluvčí René Černohorský: „Krajští policisté z oddělení kybernetické kriminality v současné chvíli intenzivně prověřují celou záležitost, zahájili úkony trestního řízení a svými procesními úkony zjišťují, zda byla ze strany doposud neznámého pachatele naplněna skutková podstata některého z trestných činů.“

Z Dolu Lazy vyvezli horníci poslední vozík s uhlím. Symbolická akce ukončila těžbu

Číst článek

Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) na uvedení systému do provozu intenzivně pracuje dodavatel softwaru. „Příčiny se vyšetřují jak na interní úrovni, tak ve spolupráci s policií,“ uvedl ministr.

Těžební společnost OKD je jediným producentem černého uhlí v Česku. Uhlí těží na Karvnisku v dolech ČSA, Darkov, ČSM-Sever a ČSM-Jih. Doly ale v příštích letech čeká postupný útlum. Majitelem společnosti je od loňska prostřednictvím podniku Prisko stát. I s pracovníky dodavatelských firem nyní v dolech na Karvinsku pracuje zhruba 8500 lidí.

V roce 2018 měla společnost OKD čistý zisk 1,29 miliardy korun, předloni to bylo 3,4 miliardy. Premiér Andrej Babiš (ANO) minulý týden řekl, že letos OKD skončí ve ztrátě několika set milionů korun.

Tento měsíc napadl kryptovirus počítačový systém nemocnice v Benešově. Zařízení fungovalo v omezeném režimu, na nápravě pracovali IT specialisté. Po útoku virem nebylo možné spustit přístroje včetně počítačové sítě, plánované operace bylo třeba zrušit. Lékaři tam začnou operovat až v lednu.

Výběr útoků na českém internetu v posledních pěti letech

 • 15. ledna 2015 - Terčem hackerského útoku se staly internetové stránky Českého statistického úřadu; byly zhruba dvě hodiny nedostupné.
 • 23. prosince 2015 - Hackeři zaútočili na twitterový účet tehdejšího premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). Objevily se na něm falešné komentáře vyzývající k nenávisti vůči uprchlíkům.
 • 5. ledna 2016 - Cílem dalšího útoku se stal Sobotkův e-mail. Korespondence byla zveřejněna na extremistickém webu White Media. Hackeři napadli také Sobotkův webový blog, dostali se též do e-mailů poslanců ČSSD Jana Chvojky a Jana Birkeho.
 • 26. dubna 2016 - Hackeři zaútočili na stránky ČSSD. Snahou bylo upravit jejich obsah, nebo web alespoň vyřadit z provozu.
 • 27. dubna 2016 - Terčem útoku se staly servery ČTK, zpravodajský servis a jeho dodávka klientům ohroženy nebyly. Hackeři tvrdili, že jsou rovněž autory útoku na internetové stránky ČSSD.
 • 30. května 2016 - Hackeři hlásící se k Anonymous napadli web Senátu. Důvodem byl nesouhlas se zákonem o regulaci hazardu. Podle médií hackeři zaútočili i na stránky policie, ministerstva vnitra a ČSSD.
 • 1. srpna 2016 - Hackeři hlásící se k Anonymous napadli weby některých firem patřících tehdejšímu ministru financí Andreji Babišovi (ANO). Žádali zrušení elektronické evidence tržeb a zákona o hazardních hrách. Web Agrofertu hackeři opět napadli o tři týdny později.
 • 31. ledna 2017 - Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) sdělil, že e-mailové účty ministerstva napadli hackeři, kteří pronikli do účtů části zaměstnanců resortu, včetně schránky ministra a náměstků. Podle Bezpečnostní informační služby (BIS) za útokem stály ruské zpravodajské služby.
 • 21. října 2017 - Web volby.cz, na kterém Český statistický úřad zveřejňuje výsledky hlasování, během sčítání hlasů sněmovních voleb opakovaně nefungoval. Výpadky způsobil masivní hackerský útok, který ale podle úřadu neovlivnil předávání a zpracování výsledků voleb.
 • 23. června 2018 - Počítačovou síť v plicní nemocnici v Janově na Rokycansku napadl hacker. Zašifroval veškerá data, nemocnice se k nim několik dnů nemohla dostat. Nemocnice odmítla vyděračské požadavky a data obnovila ze záloh, lékaři se ale několik dní nemohli dostat ke kartám pacientů.
 • 11. prosince 2019 - Provoz benešovské nemocnice ochromil počítačový kryptovirus, který napadl nemocniční počítačový systém. Nešlo spustit žádný přístroj včetně počítačové sítě, nemocnice zrušila plánované operace. K normálu se začal její provoz vracet po týdnu.
 • 23. prosince 2019 - Společnost OKD z bezpečnostních důvodů okamžitě přerušila těžbu ve všech svých dolech na Karvinsku. Důvodem je hackerský útok, který ochromil její počítačovou síť, informoval mluvčí OKD Ivo Čelechovský.

Nikola Kopáčová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme