Protikorupční detektivové si měli říct o 5 milionů. Důkazy ale chybí, komando zasáhlo předčasně

Měli odhalovat korupci. Sami se nyní ocitli v podezření, že jsou zkorumpovaní. Tři detektivové z protimafiánské centrály jsou vyšetřováni, že si řekli o pětimilionový úplatek. V dosud neveřejném případu ale chybí neprůstřelné důkazy. Jak zjistil server iROZHLAS.cz společně s Radiožurnálem, generální inspekce spustila operaci předčasně – a nikoho z podezřelých při předání dohodnutých milionů nezatkla.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

cvičení zásahových jednotek a Útvaru rychlého nasazení, Praha Braník

Několik detektivů z protimafiánské centrály čelí podezření, že si řekli o úplatek. (Ilustrační snímek) | Foto: Martin Svozílek | Zdroj: Český rozhlas

„V uvedené věci vykonáváme dozor nad zachováváním zákonnosti v přípravném řízení,“ potvrdil pro iROZHLAS.cz Zdeněk Štěpánek, ředitel odboru závažné hospodářské a finanční kriminality Vrchního státního zastupitelství v Praze. Reagoval tak na konkrétní dotazy k případu s pětimilionovým úplatkem. Víc ale prozradit odmítl: „Věc se nachází ve stadiu prověřování, proto vám nemohu na vaše otázky poskytnout bližší odpovědi.“

Serveru iROZHLAS.cz a Radiožurnálu se přesto podařilo – s pomocí čtyř zdrojů blízkých vyšetřování – rekonstruovat kontury utajované operace.

Drama v podzemních garážích

Na začátku případu stál vysoce postavený úředník, jehož detektivové z odboru korupce vyšetřovali. A právě tento státní zaměstnanec se obrátil na Generální inspekci bezpečnostních sborů s tím, že mu protikorupční vyšetřovatelé nabídli nestandardní pomoc – za 5 milionů prý jeho kauzu odloží.

První splátka byla stanovena na dvě stě tisíc korun. Na schůzku přijel muž, který se představil jako policista a úředníkovi předložil autentické části trestního spisu. Sledování pod taktovkou inspektorů ale skončilo neúspěšně. „Ujel jim na motorce,“ poznamenal zdroj s tím, že peníze tak skončily neznámo kde.

‚Ať nechodí domů, čeká tam policie.‘ Podezřelí z daňových úniků za 270 milionů věděli o razii předem

Číst článek

Závěrečná operace se podle zdrojů Českého rozhlasu rozjela na přelomu září a října. Jenže označených 4,8 milionu od úředníka převzal poslíček. A ani tentokrát inspektory k příjemci peněz nedovedl. Akce skončila v jistých pražských podzemních garážích, do kterých i s policejními miliony zajel.

Když kurýr zmizel v podzemí, dala inspekce pokyn komandu z Útvaru rychlého nasazení. „Panovala obava, že by jim mohl zase utéct i s penězi. Třeba zadním vchodem,“ popsal akci jeden ze zdrojů Českého rozhlasu. Háček byl v tom, že kurýr byl v tu chvíli na místě ještě sám.

Motorka jako vodítko

Inspekce poté poslala zásahovku pro jednoho z podezíraných detektivů. Mimo jiné je k němu přivedly dvě indicie.

Seděl v kanceláři s policistou, který měl příslušný spis přímo na starosti, a také jedna zdánlivá drobnost – vlastní motocykl.

Při následných domovních prohlídkách se nicméně žádné spolehlivé důkazy nenašly. A nepomohla ani rekognice, při níž úředník nedokázal spolehlivě označit muže z motorky.

Druhý z trojice detektivů se do hledáčku inspekce dostal tím, že spis přímo zpracovával. A třetí pak upoutal pozornost, protože do případu aktivně vstoupil na vlastní žádost, i když na něm původně pracovat vůbec neměl.

Nikdo z nich ovšem nebyl ani obviněn. Zůstává tak nejasné, zda si policisté skutečně řekli o miliony korun za vstřícnost, nebo zda šlo naopak o obranu úředníka před možným obviněním a tedy účelové očernění detektivů. Sama inspekce se k případu nechce vyjadřovat. „Nezlobte se, ale k této záležitosti nebudeme uvolňovat žádné informace,“ reagovala mluvčí inspektorů Ivana Nguyenová.

Výslech kurýra? Nula

Kurýr byl po dramatické scéně v garážích zatčen, ale vyšetřovatelům podle informací Radiožurnálu tvrdil, že vůbec neví, komu měl vlastně peníze předat. „Měl u sebe pouze smlouvu o půjčce na příslušnou částku. K tomu, kdo ho poslal a kdo měl peníze inkasovat, ale nic nevedlo,“ přiblížil neúspěch inspekce zdroj.

Vyšetřovatelé tak sice mají zpátky „svých“ 4 800 000 korun, o dvousettisícovou zálohu ale podle všeho nenávratně přišli, stejně jako o možné důkazy. Nepomohly přitom ani následné prohlídky peněženek podezřelých; nikdo z nich označené dvoutisícovky ze zmizelé zálohy neměl.

Příběh kauzy Bereta: žalobkyně Máchová za jeden z úniků inkasovala až 23 tisíc, tvrdí policie

Číst článek

„Jednali a komunikovali tak sofistikovaně, že po sobě téměř nezanechali žádné stopy,“ ohodnotil opatrný postup možných pachatelů další ze zdrojů.

Konkrétní detektivové, které inspekce ze žádosti o úplatek podezřívá, jsou v současné době podle informací Radiožurnálu od svých případů až do uzavření vyšetřování odstaveni. „V obecné rovině mohu pouze uvést, že náš útvar není oprávněn komentovat trestní řízení jiného bezpečnostního sboru. Můžeme však sdělit, že žádný policista našeho útvaru není obviněn,“ uvedl Jaroslav Ibehej, mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu, v niž podezřelí detektivové pracují.

Úniky, úniky, úniky

Není to přitom první korupční aféra, která odbor korupce protimafiánské centrály zasáhla. Už v roce 2016, během akce Bereta, si vyslechl obvinění tehdejší šéf protikorupčního oddělení Radek Holub, a to kvůli vynášení citlivých informací z policejních databází, mimo jiné v kauze Nemocnice Na Homolce.

Další kauza týkající se podezření na únik z protimafiánské centrály má čerstvější datum. Jak v minulých dnech upozornil Radiožurnál, v srpnu letošního roku někdo varoval hlavního obviněného v kauze daňových úniků za více než čtvrt miliardy, že si pro něj má přijít policie. Zachytily to nasazené odposlechy. Podezření z provalu rovněž prověřuje generální inspekce. Zda šlo skutečně o únik od policie nebo od celníků, kteří na kauze také pracovali, zatím jasné není.

Na Perštýně/Bartolomějská | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Radek Kedroň, Jakub Troníček, kno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme