Kontroloři podali trestní oznámení kvůli chybám v hospodaření Státního zdravotního ústavu

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) podal kvůli výsledkům prověrky Státního zdravotního ústavu trestní oznámení. Serveru iROZHLAS.cz to potvrdil prezident NKÚ Miloslav Kala. Kontroloři upozornili na možné porušení rozpočtové kázně v objemu 67 milionů korun, chyby v zadávání veřejných zakázek i levný pronájem služebních bytů. Kvůli výsledkům prověrky v úterý na svou funkci rezignovala ředitelka ústavu Jitka Sosnovcová.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší kontrolní úřad | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

„Trestní oznámení z naší strany už padlo,“ řekl bez podrobností serveru iROZHLAS.cz šéf NKÚ Miloslav Kala. „Spolupracujeme v této věci s policií, bohužel to v této fázi nesmím blíže komentovat.“

Šéfka Státního zdravotního ústavu Sosnovcová končí. Kontroloři poukázali na chyby v hospodaření

Číst článek

Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch z hnutí ANO k tomu uvedl, že vhledem k odhaleným pochybením uvnitř Státního zdravotního ústavu je na místě vše náležitě prošetřit.

„Informaci o připravovaném trestním oznámení jsem zaznamenal. Je skutečností, že NKÚ poukázal v rámci kontroly na řadu pochybení a je na místě je dále prošetřit. I ministerstvo zdravotnictví vyšle na Státní zdravotní ústav vlastní kontrolu,“ napsal v SMS.

Nejvyšší kontrolní úřad podezírá Státní zdravotní ústav z porušení rozpočtové kázně za 67 milionů korun. Objevil chyby třeba ve výběrových řízeních při nákupech zdravotnického materiálu.

Podle někdejší ředitelky ústavu Sosnovcové byla ale systémová pochybení zapříčiněna dlouhodobým podfinancováním ústavu. Ta přitom kvůli výsledkům kontroly, kterou ministerstvo zdravotnictví označilo za alarmující, rezignovala. Zda sehrálo roli i trestní oznámení, není zřejmé. Sosnovcová na zaslané dotazy nereagovala.

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme