Na Donbase pokračovaly i před ‚obilným‘ příměřím boje. Ukrajina volí v parlamentních volbách

Zesílené přestřelky hlásila ukrajinská armáda i proruští separatisté z donbaské fronty krátce před začátkem nového příměří, na němž se tento týden dohodli zástupci bojujících stran na mírových rozhovorech v Minsku. To mělo začít platit od půlnoci v souvislosti s parlamentními volbami na Ukrajině. Není ale jasné, zda je dodržováno. Od 7.00 SELČ se otevřely volební místnosti, favoritem je strana Sluha národa prezidenta Volodymyra Zelenského.

Aktualizováno Kyjev (Aktualizováno: 8:46 21. 7. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zesílené přestřelky hlásila ukrajinská armáda i proruští separatisté z donbaské fronty krátce před začátkem nového příměří (archivní snímek, následky ostřelování na východě Ukrajiny) | Zdroj: Profimedia

Nové zastavení palby má platit od sobotní půlnoci, vyhlášeno bylo v souvislosti s nedělními mimořádnými parlamentními volbami na Ukrajině. Není ale jasné, zda vydrží, předchozí klid zbraní byl vždy záhy porušen.

Volební místnosti se na Ukrajině otevřely v neděli v 7.00 SELČ. První odhady výsledků se očekávají záhy po uzavření volebních místností v 19.00 SELČ.

Předvolební průzkumy ukázaly, že kolem 50 procent Ukrajinců, kteří jsou odhodláni jít hlasovat, podpoří stranu zatím politicky nezkušeného prezidenta. Vzhledem ke složitému volebnímu systému to však automaticky neznamená, že Sluha národa v zákonodárném sboru, Nejvyšší radě, získá většinu.

S jistotou by měla do parlamentu projít proruská Opoziční platforma, které průzkumy přisuzovaly kolem deseti procent získaných hlasů.

Ve sněmovně, která má 450 křesel, by ještě měli zasednout poslanci Evropské solidarity exprezidenta Petra Porošenka, strany Hlas populárního rockera Svjatoslava Vakarčuka a politické formace Vlast expremiérky Julije Tymošenkové.

Kromě jasného vítězství prezidentské strany Sluha národa si ale sociologové netroufají na přesnější prognózy.

Podle úterního průzkumu Kyjevského mezinárodního sociologického institutu překročí pětiprocentní hranici pro vstup do parlamentu minimálně tři, možná ale až pět stran.

Pokračování bojů?

I přes blížící se příměří pokračovaly na východě Ukrajiny poměrně silné boje.

Povstalci podle ukrajinských zdrojů ostřelovali pozice protivníka z velkorážných kulometů, granátometů a samopalů. Na ukrajinské straně zahynuli v pátek dva vojáci a šedesátiletý civilista v obci Krasnohorivka západně od Doněcka, uvedla agentura Unian.

Kyjev a Moskva se dohodly na ‚obilném‘ příměří. K míru na východě Ukrajiny je ale stále příliš daleko

Číst článek

Představitel doněckých separatistů Ruslan Jakubov uvedl, že tzv. Doněcká lidová republika začala plnit závazky, vyplývající z třístranných dohod o příměří. Všechny jednotky dostaly rozkaz zastavit palbu, prohlásil Jakubov.

V sobotu ale ostřelování mezi povstalci podporovanými Ruskem a ukrajinskou armádou pokračovalo, na ukrajinské straně byl zraněn jeden voják, informovala agentura.

Podle tiskové služby tzv. Luhanské lidové republiky bylo zraněno sedm lidí, z toho dvě děti,a jedna žena na následky zranění zemřela.

Ukrajinská armáda v sobotu podle separatistů ostřelovala předměstí Doněcka a Horlivky a poškodila přitom několik obytných budov.

Frontovou linii v sobotu podle agentury Unian navštívila delegace expertů Severoatlantické aliance. V obcích na jihu Doněcké oblasti navštívili zdravotnická zařízení a ubytovny pro evakuované, prohlédli si také objekty poškozené povstaleckou palbou, napsala agentura.

‚Obilné‘ příměří

„Všestranný, udržitelný a časově neomezený klid zbraní od půlnoci 21. července.“ Těmito slovy popsala příměří mluvčí ukrajinského exprezidenta a nyní člena vyjednávacího týmu Leonida Kučmy.

Na Ukrajině končí kampaň před parlamentními volbami. Největší šance má Zelenského strana

Číst článek

Na Ukrajině formálně stále ještě platí takzvané jarní příměří, které vstoupilo v platnost počátkem března. Ještě téhož dne ale bylo z obou stran porušeno.

V úterý monitorovací mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) zaznamenala v oblasti Luhansku i Doněcku 360 explozí a porušení příměří. Ostřelování si navíc vyžádalo život jednoho muže z vesnice Chermalyk.

Ve volbách bude na základě stranických kandidátek zvoleno jen 225 poslanců, zatímco o zbylých 225 se má rozhodnout v jednomandátových volebních okruzích. Volit se jich ale bude jen 199.

Na území tzv. Luhanské lidové republiky, tzv. Doněcké lidové republiky ani na Krymu anektovaném Ruskem se totiž nedělní parlamentní volby nekonají.  

Ruské pasy

Ruský prezident Putin rozšířil ve středu nabídku ruského občanství pro všechny obyvatele Donbasu, kteří v dubnu 2014 měli stálé bydliště v Doněcké či Luhanské oblasti. První dekret nabízející občanství ruský prezident podepsal už na konci dubna.

Vydávání ruských pasů se rozběhlo od poloviny června, požádalo o něj 12 tisíc lidí, napsala ukrajinská média. Podmínkou obdržení pasu je slib věrnosti Rusku.

Kyjev toto rozhodnutí ostře kritizoval jako pokračování ruské agrese a označil ho za další porušení norem mezinárodního práva. Volodymyr Zelenskyj tehdy vyzval Západ k zesílení sankcí proti Rusku.

Celkově si násilný konflikt na Donbasu vyžádal od jara 2014 nejméně 14 tisíc mrtvých. Na 1,5 milionů lidí navíc muselo opustit své domu a stali se vnitřními vysídlenci. Pro civilisty jde samozřejmě také o velice těžkou psychickou situaci.

Část poničeného mostu u Stanytsia Luhanska. Na linii doteku mezi ukrajinskou stranou a tzv. Luhanskou lidovou republikou dohlíží její příslušník | Foto: Alexander Reka | Zdroj: Profimedia/TASS

ČTK, och, mdo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme