Na duchcovskou střední školu se hlásí v absolutních číslech méně studentů
První den přijímacích zkoušek na střední školy mají dnes za sebou také uchazeči v Ústeckém kraji. Na většině míst v kraji je budoucí studenti poprvé povinně skládali z češtiny a matematiky. Platí to i pro gymnázium a Střední průmyslovou školu v Duchcově na Teplicku.
Na školu, kde na začátku roku část studentů a pedagogů požadovala odvolání ředitelky, se hlásí o zhruba dvacet dětí méně, než by z ní letos po maturitách mělo odejít. Její budoucnost je proto nejistá.
„Takže dobrý den, já bych vás chtěla přivítat dneska na těch přijímacích zkouškách. My jsme se rozhodli, že bychom ještě rádi věděli, proč jste se přihlásili na naši školu, kde jste o ní vzali informace a tak dále,“ slyšeli uchazeči ještě před přijímací zkouškou.
Mezi nimi byl i Kamil, který se hlásí na geotechnika, studovat ho chce právě na duchcovské škole. Celkem je uchazečů 60 – i když je to víc než loni, v absolutních číslech pro příští školní rok to znamená úbytek zhruba dvaceti studentů. Ze školy by jich totiž letos mělo osmdesát po maturitě odejít.
„Na základních školách je v těchto ročnících méně dětí, než bývalo. To, že přihlášek je více oproti loňsku, si myslíme, že je způsobeno opravdu masivním náborem. Ale studentů bychom potřebovali více,“ vysvětluje si propad ředitelka Jana Poláková obecně menším počtem dětí.
Zároveň ale věří, že se problémy v Duchcově nepromítly do zájmu o studium na škole. „Je fakt, že situace nebyla dobrá. Uklidnila se při vstupu na půdu školy paní zástupkyně ing. Holíkové. Situace se probírala jak s rodiči, tak se žáky a našli jsme společnou řeč,“ říká.
Méně studentů - to bude pro některé učitele znamenat zkrácené pracovní úvazky a podle Polákové se možná odrazí v menších penězích na provoz. Gymnázium a Střední průmyslová škola v Duchcově je podle mluvčí kraje Magdaleny Hanáčkové jedinou střední školou s takovým úbytkem studentů.
„Krajský úřad už nyní připravuje různé varianty, jaká by ta budoucnost mohla být. Všechny návrhy musí projednat výbor pro vzdělávání, rada, finální rozhodnutí je vždycky na zastupitelích. Dá se předpokládat, že v průběhu příštího školního roku se ta situace bude muset nějak řešit,“ nastiňuje Hanáčková.