Jak krtek přišel k šestému prstu
Záhada nadbytečného palce na krtčích tlapkách je zřejmě vyřešena. Šestý prst je ve skutečnosti zápěstní kůstka.
Pokud na zahradě chytíte krtka a podíváte se mu na přední tlapky, zjistíte, že má dva palce. Na každé končetině se tedy nachází šest prstů. Na první pohled je krtek evoluční kuriozitou. Před 400 miliony let mohli mít první suchozemští obratlovci na přední končetině šest až osm prstů. Během evoluce však vymřeli a dnešní obratlovci nemají víc než pět prstů. Slavný pandin palec, který pandám velkým pomáhá přidržovat stvoly bambusu, není pravý prst, ale zápěstní kost.
Ani krtek nedokázal „pravidlo pěti prstů” porušit. Vědci z Curyšské univerzity studovali vývoj končetin v embryích krtka iberského (Talpa occidentalis). Sledovali především gen Sox9, který se aktivuje těsně předtím, než kost začne růst. Zjistili, že v místě druhého palce krtka je aktivní až ve věku 18 dní, kdy kosti jiných prstů už dávno začaly růst. Gen se také aktivoval na špatném místě. Nedošlo k tomu v tkáni, z níž vyrůstají prsty, ale v místě budoucího zápěstí. Co z toho vyplývá? Druhý palec krtka je ve skutečnosti zápěstní kost, která se během evoluce prodloužila tak, že připomíná prst.
Příčinou neobvyklého jevu může být samčí pohlavní hormon testosteron, který podporuje růst kostí. Samičky krtků mají kromě vaječníků i malé množství tkáně varlat a v jejich organismu proto koluje víc testosteronu než u samic jiných savců. Vysokou hladinu testosteronu v těle matky přitom některé studie spojují s případy polydaktylie, kdy má člověk na rukou nadbytečné prsty.
Zdroj: Biology Letters