Pozorovat ptáky a sbírat data z meteostanice. V Hodoníně si žáci užijí výuku v nové venkovní učebně

Pozorovat líhnutí ptáků nebo sbírat data z vlastní meteorologické stanice – to můžou žáci z hodonínské základní školy U Červených domků v nové venkovní multifunkční učebně. Ta má především zpestřit výuku přírodovědných předmětů. Kromě toho má na sobě řadu ekologických prvků, je energeticky soběstačná a plná digitálních technologií.

Hodonín Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Multimediální venkovní učebna má žákům v Hodoníně zpestřit především výuku přírodovědných předmětů

Multimediální venkovní učebna má žákům v Hodoníně zpestřit především výuku přírodovědných předmětů | Foto: Barbora Kroutilíková | Zdroj: Český rozhlas

Vůbec poprvé mají sedmáci z hodonínské základní školy hodinu přírodopisu ve venkovní multifunkční učebně s názvem Archimedes. Kytky, které dnes v hodině probírají, jdou z lavic hledat rovnou na školní zahradu, kam to mají jen pár kroků.

Přehrát

00:00 / 00:00

Děti ze základní školy v Hodoníně se začaly učit v nové multifunkční venkovní učebně. Ta je plná digitálních technologií, které mají zatraktivnit výuku přírodopisu nebo fyziky

„Myslím, že je dobré, abychom se zrovna podívali na tu kytku v době, kdy kvete. Nebudeme čekat měsíc, než se dostaneme k té kapitole,“ říká učitelka Jitka Vobrubová. Stavba má i řadu prvků, které mají zpestřit výuku přírodních věd.

„Máme tady ptačí budky. Jsou tam různá čidla, takže můžou děti pozorovat a zkoumat líhnutí ptáků, dále jsou tam čidla na měření teploty, prachové částice, negativní částice, které nás zajímají v rámci životního prostředí, ale také zdraví, takže se tady měří oxid uhličitý.“

Dřevěná budova je mimo jiné energeticky soběstačná, sama si vyrábí elektřinu z fotovoltaiky, sbírá dešťovou vodu a má i zelenou stěnu. Učebna Archimedes je prvním prototypem z dílny soukromé hodonínské firmy. Ve školním areálu vznikla, protože ho před dvěma lety poškodilo tornádo.

Multimediální venkovní učebna má žákům v Hodoníně zpestřit především výuku přírodovědných předmětů | Foto: Barbora Kroutilíková | Zdroj: Český rozhlas

„Rozhodli jsme se, že uděláme učebnu, která bude krytá a zároveň vzdušná – dá se celá otevřít a dá se z toho udělat takové malé letní kino. Je možné, aby to byla zároveň i uzavřená místnost – je tam umístěna také klimatizace,“ pokračuje ředitel školy Antonín Slezák.

39:24

Zastavil se v českých školách čas? Malí redaktoři zjišťují, jak může vypadat výuka ve 21. století

Číst článek

Firma plánuje vybudovat celou síť těchto učeben, které budou díky digitálním technologiím propojené a žáci tak mezi sebou budou moct sdílet třeba naměřená data z meteostanice.

„Připojí se na nějakou školu, se kterou se domluví. Teď jsme zkušebně měli připojenou Argentinu a měli jsme spoustu mezinárodních spojení a krásně to fungovalo. Takže oni si mohou vyměňovat nejenom to, jak je u vás, ale taky se zaměřit na nějaký projekt,“ vysvětluje Slezák.

Učebna by měla v nejbližší době vzniknout v dalších třiceti školách v tuzemsku i v zahraničí.

Barbora Kroutilíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme