'Běžel mi mráz po zádech,' říká žena, která objevila desítky let ztracené záběry z procesu se Slánským

Desítky let schovávané filmové a zvukové materiály z politických procesů z 50. let představil Národní filmový archiv. Objevili je nedávno insolvenční správci v opuštěné budově zkrachovalé továrny ve středočeských Panenských Břežanech. Radiožurnálu se podařilo promluvit si přímo s insolvenční správkyní, která jako první s kolegou bedny otevřela.

Praha (Aktualizováno: 13:55 22. 3. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Negativy obrazu a zvuku, magnetofonové pásky nebo přefocené kopie archivních dokumentů ÚV KSČ - to všechno ukrývala dvacítka beden - teprve nedávno náhodou objevených. Jak řekl ve vysílání Radiožurnálu ředitel Národního filmového archivu Michal Bregant, podle popisu se jedná o materiály právě ze soudního procesu s Rudolfem Slánským z roku 1952.

'Prvotně mě to vůbec nenapadlo'

Radiožurnál získal exkluzivně rozhovor s Barborou Novotnou Opltovou, insolvenční správkyní, která vysvětlila, jak se k nálezu dostala.

Přehrát

00:00 / 00:00

Insolvenční správkyně Barbora Novotná Opltová popisuje exkluzivně pro Radiožurnál, jak objevila vzácný materiál.

„Netušila jsem vůbec nic. Přečetla jsem si jen nápis na těch plechovkách. Prvotně mě to vůbec nenapadlo,“ říká Radiožurnálu s tím, že byla dost překvapená.

„Stáli jsme pak asi 15 minut s kolegou a dívali se na sebe. Vůbec nám nebylo jasné, na co se díváme. Otevřeli jsme další a další bedny a začínal nám běhat mráz po zádech,“ říká. 

Ideologický film 

„Materiály jsou docela dobře popsané právě proto, že zřejmě mělo dojít ke vzniku nějakého ideologického filmu o procesu se Slánským,“ domnívá se Bregant.

Režim tuhle stopu vlastních zločinů nezničil, říká o záznamu procesu se Slánským ředitel filmového archivu

Číst článek

Bedny obsahovaly taky zvukové nahrávky, které by mohly doplnit chybějící části z procesu se Slánským, které nedávno získal i Český rozhlas.

„Tyhle nahrávky, předpokládám, pokud je to skutečně z toho procesu, by mohly být čisté přímo z mikrofonů, do kterých mluvili obžalovaní,“ říká Miloslav Turek z rozhlasového archivu.

Práce na záchraně

Ministr kultury v demisi Ilja Šmíd ve čtvrtek na tiskové konferenci řekl, že požádá vládu o mimořádnou dotaci na záchranu vzácného archivního materiálu. Před několika dny ho převzal Národní filmový archiv.

Bregant řekl, že v příštích dnech budou odborníci materiál kontrolovat. „Na rozpočtu budeme pracovat příští týden,“ uvedl. Podle odborníků je nález materiálu mimořádný, poskytne dokument srovnatelný se záznamem z procesu s Miladou Horákovou.

Unikátní archivní objev. Stará továrna ukrývala ztracené filmy z procesu se Slánským

Číst článek

„Je to nejen materiál přibližující atmosféru politického procesu, zločinu, ale je to také důkaz zločinu,“ řekl historik Petr Blažek. V procesu s takzvaným protistátním spikleneckým centrem Rudolfa Slánského bylo v roce 1952 vyneseno 11 rozsudků smrti. Bývalý generální tajemník komunistické strany Slánský byl popraven.

Před odborníky podle Blažka stojí mnoho otázek, jedna z nich třeba je, kdo materiál do továrny schoval a kdo o tom věděl. Bylo by podle něj důležité zjistit, zda to věděla tehdejší komunistická strana, zda to ví vedení jejího nástupce KSČM. „Jsem rád, že nález přichází v době, kdy se tady jedná o vládě s podporou komunistů,“ uvedl.

Regina Prouzová-Květoňová, Michaela Vetešková, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme