75. výročí vypálení olomoucké synagogy si připomene i Univerzita Palackého
V noci z 15. na 16. března 1939 pohltily plameny honosnou olomouckou synagogu. Jednu z nejkrásnějších židovských modliteben na Moravě zapálili čeští a němečtí fašisté. Do dnešních dnů se z původní stavby dochovalo jen několik vitráží. Jedno z menších oken bude dnes odhaleno v knihovně Centra judaistických studií v Olomouci, aby tragickou událost připomínalo.
Rabínova modlitba provázela židovské obyvatelstvo při každé důležitější události. Zněla také při tragickém požáru olomoucké synagogy, ke kterému došlo hned první den okupace německými vojsky.
Olomoučtí Židé si synagogu velmi považovali a honosná stavba v maurském stylu sloužila prosperující komunitě víc než 40 let. Až do osudné noci z 15. na 16. března 1939.
„Sjelo se tam 15 hasičských sborů, ale německé vojsko bránilo hašení. Shořely dřevěné části interiérů a hořela kopule. Ale představa, že synagoga v tu noc shořela, je nesprávná. I když hasiči nezasáhli, tak to přestalo hořet. Ale té skutečnosti bylo využito a už myslím na druhý den bylo rozhodnuto, že se synagoga musí zbourat,“ říká místopředseda olomoucké židovské obce Tomáš Hrbek.
Náklady na demolici podle něj měla uhradit místní židovská komunita. Protože jí ale chyběly peníze, přenechala židovská náboženská obec synagogu, rabínský dům i zahradu, na které obě budovy stály, městu. To pak nechalo stavbu zbourat. Práce skončily až v roce 1940.
Jen jakoby zázrakem se zachovalo několik barevných vitráží. Jedno z menších oken dnes bude instalováno a při příležitosti 75. výročí vypálení olomoucké synagogy slavnostně odhaleno na půdě Centra judaistických studií Kurta a Ursuly Schubertových Filozofické fakulty Univerzity Palackého.