Česká hosteska na MS viděla brazilské fotbalové legendy i nedodělky na stadionu

Pronikla do světa šampaňského v luxusní aréně Corinthians, spatřila zblízka legendy brazilského fotbalu, ale i brazilskou vynalézavost, jak se propašovat na zápas mistrovství světa. Češka Ludmila Mojžíšová na vlastní kůži poznala kontrast nejhonosnějších prostor posledního dokončeného stadionu pro šampionát s chudým okolím Sao Paula.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Brazílii si našla Ludmila Mojžíšová cestu k fotbalu | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

„Je to velká bizarnost. V oblasti kolem metra, které je obležené favelami a jde spíše o chudší část města, se prodávají lístky na zápasy i za 20 tisíc korun,“ říká Ludmila Mojžíšová, která žije v Sao Paulu tři roky.

Když do Areny Corinthians sháněli obsluhu do VIP prostor, spolu s českou kamarádkou Zuzanou se přihlásila. Obě uspěly. Viděly tak z několika metrů třeba místní idol a mistra světa Ronalda, ale taky spoustu nedodělků, které při pohledu zvenčí zůstaly skryté.

Přehrát

00:00 / 00:00

S Češkou Ludmilou Mojžíšovou mluvil v Sao Paulu Jan Kaliba

„Z dálky to vypadá jako bezvadný stadion, ale jsou tam třeba schody, které nikam nevedou, během celého zápasu neteče voda. Z výtahu zase nesundali ochranné fólie, na toaletách nejsou vůbec zrcadla a z dvaceti umyvadel s fotobuňkou fungují tři. Když člověk otevře víc oči, tak si musí říct, že se tady zase něco nestihlo,“ vyjmenovává nedostatky česká návštěvnice.

A záhy připomíná i další problém, který se objevil hned při zahajovacím zápase v Sao Paulu a pak se táhl celým turnajem.

„Na stadion se propašovali falešní vozíčkáři. Seděli v místech pro ně vymezený, ale když padl gól, tak se vozíčkář zvedl a radoval se. Proto dělají přísnější kontroly,“ podotýká Ludmila.

Zaplněná Arena Corinthians při zahajovacím zápasu šampionátu Brazílie s Chorvatskem | Foto: Reuters

Na zápas Brazílie za 25 tisíc korun

Ale i přes ně se dostali falešní vozíčkáři na nevyužitá místa pro postižené i při dalších utkáních. Nejvíc na sebe upozornil italský divák, který se při osmifinále Belgie se Spojenými státy z pojízdného křesla zvedl a s nápisem na podporu dětí z favel vběhl na hřiště a napodobil tím svůj výkon z minulého šampionátu v Jižní Africe.

I přes kamerový systém a kontroly FIFA se řada lidí dokázala na stadiony dostat načerno. Třeba v přepočtu tisícikorunovým úplatkem vytipovanému pořadateli, který při svém obvyklém platu těžko takovému risku odolával.

Lístky šly získat také od překupníků, kteří je na zápasy Brazílie prodávali i za 25 tisíc korun, ale s blížícím se výkopem rychle zlevňovali. I to je mistrovství světa v zemi, kde fotbal znamená hodně a dokáže strhnout i ty, kterým býval lhostejný.

„Jsem toho zářným důkazem. Ze začátku mi to bylo celé nesympatické, teď se z toho ale stala celospolečenská událost. FIFA je strašná organizace, udělala tady hrozných chyb při výstavbě, je to velký problém. Ale teď se hraje fotbal a každý tím žije, je to moc pěkný zážitek,“ dodává Ludmila Mojžíšová.

Jan Kaliba, Petr Hašek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme