Důchodová komise: druhý pilíř skončí nejpozději na začátku roku 2017

Druhý pilíř důchodového systému nejspíš úplně skončí, a to nejpozději k 1. lednu 2017. Domluvila se na tom důchodová komise. Lidé dostanou naspořené peníze zpět, nebo si je můžou převést do prvního nebo třetího pilíře. Opozice se zrušením nesouhlasí, druhý pilíř zavedla vláda Petra Nečase.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Důchodci (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Komise navrhla ukončení druhého pilíře buď k 1. lednu 2016, či 1. lednu 2017.

„I ta kratší varianta je v silách právního systému a zákonodárců,“ uvedl šéf 'expertní skupiny' Martin Potůček. Náklady penzijních společností na zavedení druhého pilíře přímo kompenzovány nebudou, soukromé firmy podle něj musí počítat s riziky podnikání.

Podle Potůčka je ale od návrhu k praxi ještě daleko. „Ještě je dlouhá cesta k promítnutí návrhu, pokud ho vláda přijme, do přijetí v podobě zákonů nebo jeho úprav,“ doplnil Potůček.

Přehrát

00:00 / 00:00

O konci druhého pilíře důchodového systému diskutovali předseda vládní důchodové komise a expert ČSSD Martin Potůček a místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová

Ministerstvo financí má připravit podklady ke zrušení druhého pilíře ke konci příštího roku a variantně o rok později. Varianty, jak naložit s druhým pilířem, předložilo ministerstvo financí celkem tři.

Další předpokládá, že by si lidé dál mohli spořit částku ve výši pěti procent odvodů do fondů, jen by ji museli celou dát ze svého.

Do důchodového systému by pak znovu platili plné odvody. Poslední varianta počítá s tím, že penzijní společnost by část úspor převedla do veřejné důchodové soustavy, část by lidem vyplatila.

TOP 09 zrušení druhého pilíře odmítá. „Především mi vadí, že komise se nezabývala udržitelností systému. Tento pilíř zajišťuje dlouhodobou udržitelnost,“ říká místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová.

Odborná komise pro důchodovou reformu vedená sociologem Martinem Potůčkem je expertní skupinou, kterou zaštiťuje ministryně práce a sociálních věcí a ministr financí. Komise má za úkol zhodnotit stávající podobu důchodového systému a na základě analýz a prognóz navrhnout další kroky důchodové reformy v České republice.

Langšádlová argumentovala čím dál vyšším věkem dožití a průměrným počtem 1,5 dítěte na jednu ženu, což způsobí problémy současnému průběžnému systému.

Podle Potůčka je třeba motivovat pracující, aby si na důchod sami spořili ve třetím pilíři. „Třetí pilíř sám o sobě nebude reagovat na demografickou změnu,“ uvedla Langšádlová.

Podle ní bylo chybou vlády ODS a TOP 09, že účast ve druhém pilíři nezavedla jako povinnou.

Princip druhého pilíře byl takový, že si lidé mohli do soukromých penzijních fondů přesměrovat tři procenta z částky, kterou povinně odvádí na sociální pojištění. K tomu ještě museli přidat další dvě procenta navíc ze svého.

V systému je teď téměř 84 tisíc lidí, kteří do konce tohoto roku naspoří celkem zhruba miliardu korun. Při zrušení druhého pilíře by fondy lidem vklady vyplatily i s úroky.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme