Podvodníci po celém Česku organizují falešné sbírky na neslyšící. Nejvíce v Praze

Peníze, kterými lidé chtějí pomoci charitativním organizacím, často končí v rukou podvodníků. I v Česku se množí případy falešných pouličních sbírek. Na podvody upozornila Český rozhlas také Asociace organizací neslyšících, nedoslýchavých a jejich přátel.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze (ilustr. foto)

Peníze (ilustr. foto) | Foto: Prokop Havel

Asi před 14 dny se na několika místech v centru Prahy objevili lidé, kteří se snažili od kolemjdoucích vybrat finanční příspěvek na sbírku, kterou údajně pořádá mezinárodní organizace Handicap International.

Marie Doležalová z Asociace organizací neslyšících šla situaci prověřit. Na náměstí Míru ji kontaktovala mladá žena, která předstírala, že je hluchoněmá.

„Snažila jsem se s ní dorozumět znakovým jazykem a ona vůbec nereagovala, pořád gestikulovala to samé. Měla jsem pocit, že znakový jazyk vůbec neovládá,“ popisuje Doležalová.

Přehrát

00:00 / 00:00

O podvodných sbírkách pro neslyšící zjišťovala podrobnosti Eva Rajlichová

Podobnou zkušenost měla i její kolegyně na pražském Andělu a na Knížecí. Podvodníci se ale pohybují i po Praze 1, Hůrce nebo Černém Mostě.

Asociaci neslyšících o podezřelých sbírkách informovali lidé i z Kolína, Ostravy, Brna nebo Kroměříže, a paní Marie Doležalová tak nakonec podala trestní oznámení.

Žádná z členských organizací asociace, ani jakákoliv jiná organizace tohoto druhu v Česku totiž v současné době sbírku tohoto typu a názvu neprovozují. Také organizace Handicap International paní Doležalové písemně potvrdila, že takové sbírky vůbec nikde v Evropě nerealizuje.

Podobné případy nejsou v České republice ojedinělé. Na neexistující sbírku například ve prospěch Alzheimer centra se snažili falešní prodejci vybírat nedávno v pražských ulicích.

Hlavní je průkaz a povolení

Celkem jednoduchým poznávacím znamením pro náhodného kolemjdoucího můžou být netradičně oblečení dobrovolníci, třeba ti, kteří shánějí peníze na sbírku Světluška - liší se na první pohled.

„Mají na sobě kostým broučka, trička se světluškou, tykadla, krovky a také charakteristickou pokladnu ve tvaru lucerničky, do které dárci vhazují peníze za sbírkové předměty,“ popisuje Šárka Jurásková z nadačního fondu Českého rozhlasu.

„Ale především musí mít každá dvojice dobrovolnický průkaz, kde jsou uvedená jejich jména, instituce která je vysílá, a pak jsou tam i povolení sbírky Světluška,“ dodává Jurásková.

Vypočítat přesné škody, které podvodní výběrčí způsobili třeba Asociaci organizací neslyšících, je asi nemožné. Špatná zkušenost s podezřelým prodejcem ovšem může poškodit dobré jméno jinak solidní charity.

Eva Rajlichová, Simona Bartošová, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme