Podvodníci po celém Česku organizují falešné sbírky na neslyšící. Nejvíce v Praze
Peníze, kterými lidé chtějí pomoci charitativním organizacím, často končí v rukou podvodníků. I v Česku se množí případy falešných pouličních sbírek. Na podvody upozornila Český rozhlas také Asociace organizací neslyšících, nedoslýchavých a jejich přátel.
Asi před 14 dny se na několika místech v centru Prahy objevili lidé, kteří se snažili od kolemjdoucích vybrat finanční příspěvek na sbírku, kterou údajně pořádá mezinárodní organizace Handicap International.
Marie Doležalová z Asociace organizací neslyšících šla situaci prověřit. Na náměstí Míru ji kontaktovala mladá žena, která předstírala, že je hluchoněmá.
„Snažila jsem se s ní dorozumět znakovým jazykem a ona vůbec nereagovala, pořád gestikulovala to samé. Měla jsem pocit, že znakový jazyk vůbec neovládá,“ popisuje Doležalová.
Podobnou zkušenost měla i její kolegyně na pražském Andělu a na Knížecí. Podvodníci se ale pohybují i po Praze 1, Hůrce nebo Černém Mostě.
Asociaci neslyšících o podezřelých sbírkách informovali lidé i z Kolína, Ostravy, Brna nebo Kroměříže, a paní Marie Doležalová tak nakonec podala trestní oznámení.
Žádná z členských organizací asociace, ani jakákoliv jiná organizace tohoto druhu v Česku totiž v současné době sbírku tohoto typu a názvu neprovozují. Také organizace Handicap International paní Doležalové písemně potvrdila, že takové sbírky vůbec nikde v Evropě nerealizuje.
Podobné případy nejsou v České republice ojedinělé. Na neexistující sbírku například ve prospěch Alzheimer centra se snažili falešní prodejci vybírat nedávno v pražských ulicích.
Hlavní je průkaz a povolení
Celkem jednoduchým poznávacím znamením pro náhodného kolemjdoucího můžou být netradičně oblečení dobrovolníci, třeba ti, kteří shánějí peníze na sbírku Světluška - liší se na první pohled.
„Mají na sobě kostým broučka, trička se světluškou, tykadla, krovky a také charakteristickou pokladnu ve tvaru lucerničky, do které dárci vhazují peníze za sbírkové předměty,“ popisuje Šárka Jurásková z nadačního fondu Českého rozhlasu.
„Ale především musí mít každá dvojice dobrovolnický průkaz, kde jsou uvedená jejich jména, instituce která je vysílá, a pak jsou tam i povolení sbírky Světluška,“ dodává Jurásková.
Vypočítat přesné škody, které podvodní výběrčí způsobili třeba Asociaci organizací neslyšících, je asi nemožné. Špatná zkušenost s podezřelým prodejcem ovšem může poškodit dobré jméno jinak solidní charity.