Na následky atentátu na Ronalda Reagana zemřel po 33 letech jeho mluvčí

Americká policie vyšetřuje úmrtí bývalého mluvčího Bílého domu Jamese Bradyho jako případ zabití. Reagovala tak na vyjádření soudního lékaře, podle něhož podlehl následkům těžkého zranění, které utrpěl před 33 lety při pokusu o atentát na tehdejšího prezidenta Ronalda Reagana.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý mluvčí Bílého domu James Brady (archivní foto, 2011) | Zdroj: Reuters

30. března 1981 Bradyho zasáhla kulka určená prezidentu Reaganovi. I díky němu tak byl atentát před washingtonským hotelem Hilton neúspěšný.

Atentátník John Hinckley tehdy postřelil čtyři lidi, včetně Reagana, který dostal zásah do hrudníku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti k úmrtí Jamese Bradyho zjišťovala redaktorka Helena Berková

Nejtěžší zranění utrpěl právě Brady - útočník ho zasáhl do hlavy. Důsledkem bylo zranění mozku, částečné ochrnutí, krátkodobé výpadky paměti a vada řeči.

Hinckleyho soud v roce 1982 shledal nevinným kvůli duševní nemoci. Od procesu je pacientem washingtonské nemocnice sv. Alžběty.

Verdikt tehdy vyvolal velké pobouření, řada amerických států včetně federální vlády kvůli tomu upravila zákony tak, aby bylo obtížnější dosáhnout podobného verdiktu kvůli nepříčetnosti.

Že by mohl být střelec, nyní 59letý John Hinckley, teď obviněný ze zabití Bradyho, je podle jeho právníka nepravděpodobné. BBC v této souvislosti píše o dalekosáhlých důsledcích atentátu na 40. prezidenta Spojených států amerických.

Helena Berková, Silvie Třeslínová, msk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme