Hamáček má velkou šanci obhájit post předsedy ČSSD, získal nominaci většiny krajů

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček má značnou šanci obhájit funkci předsedy ČSSD. Nové vedení budou sociální demokraté volit začátkem března na sjezdu v Hradci Králové. Hamáček posbíral nominace do čela menší vládní strany na většině krajských konferencích ČSSD. Asi bude jediným kandidátem, nikoho jiného regionální organizace na předsedu nenavrhly.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Hamáček | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iRozhlas

Sérii nominačních konferencí v sobotu ukončila zasedání ČSSD v Karlovarském a v Jihočeském kraji.

Podle Němců přibylo běženců, kteří přešli hranici z Česka. ‚Rozdílná statistika,‘ reagoval Hamáček

Číst článek

Vedení ČSSD na sjezdu změn dozná. Už od loňského sjezdu v něm chybí jeden řadový místopředseda. Místopředsednickou funkci, jak už ohlásil, nebude obhajovat Jaroslav Foldyna. Sociální demokraté aktuálně nemají ani statutárního místopředsedu potom, co ji loni v listopadu opustil Jiří Zimola kvůli neshodám s vedením o politiku ČSSD. Zimola v sobotu obhájil vedení jihočeské organizace, řekl ale, že o pozici v nejužším stranickém vedení usilovat nebude.

Podpora Hamáčka

Hamáček získal podporu na předsedu od 11 krajských organizací ČSSD, tedy všech kromě jihomoravské, ústecké a pražské. Delegáti tamních regionálních konferencí do čela sociální demokracie nikoho nenavrhli. Šance Hamáčka, jenž loni vyjednával koaliční spolupráci s hnutím ANO premiéra Andreje Babiše, zvyšuje právě i vládní angažmá ČSSD. Pozorovatelé poukazují na pravidlo, že když je strana ve vládě, tak se nepřepřahá.

Do funkce prvního místopředsedy by mohl zamířit dosavadní řadový místopředseda Roman Onderka. Má podporu deseti krajů. Zbylé regiony na tuto pozici nikoho jiného nenominovaly.

ČSSD uvažuje po 140 letech o změně názvu. Nově by se mohla jmenovat jen Sociální demokracie

Číst článek

Z kandidátů na řadové místopředsedy posbíraly nejvíce nominací nové tváře ČSSD ve vrcholné politice. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová je má od osmi krajských organizací, o tři méně pak získal šéf české diplomacie Tomáš Petříček.

Dvě nominace - ze svého Pardubického a vedlejšího Královéhradeckého kraje - získal dosavadní místopředseda Martin Netolický. Pardubický hejtman ale avizoval, že se chce věnovat spíše regionální politice. Po jedné nominaci mají ministr kultury Antonín Staněk, místopředseda sněmovny Tomáš Hanzel, jihočeský poslanec Ondřej Veselý, Miroslav Menčl z Libereckého kraje a někdejší zpravodajec Miroslav Krejčík. Žádná krajská organizace nenavrhla nynější místopředsedkyni Janu Fialovou.

,Svůj další život nevidím ve vrcholové politice.‘ Chovanec po téměř šesti letech opustí sněmovnu

Číst článek

ČSSD chystá řádný sjezd dva roky po brněnském, na němž funkci předsedy obhájil Bohuslav Sobotka. Tehdejší premiér kvůli neuspokojivým předvolebním průzkumům opustil stranickou roli několik měsíců poté. Po slabém výsledku ve sněmovních volbách dali funkce k dispozici i ostatní členové jeho nejužšího vedení, jejichž nástupce vybral mimořádný sjezd loni v únoru a dubnu.

Předsednictvo a ústřední výbor ale fungují stále v podobě vybrané v roce 2017. Protože by při nynějším stavu bylo nutné pořádat sjezd každý rok, sociální demokraté v březnu sjednotí funkční období všech orgánů tak, že předseda a místopředsedové odstoupí a uskuteční se nová volba.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme