Poslední rozhovor ve funkci ministra. Sobotka mě zradil, paktuje se s Kalouskem, říká Babiš

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš není od středečního podvečera vicepremiérem a ministrem financí. "Teďka jsem dostal padáka, no," řekl v rozhovoru pro Dvacet minut Radiožurnálu pár minut před svým odchodem z vlády. Odvolání na návrh premiéra Bohuslava Sobotky považuje za nespravedlivé. "Dneska zvítězila korupční hydra Kalousek - Sobotka."

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér v demisi Andrej Babiš

Premiér v demisi Andrej Babiš | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Támhle v té tašce na rohu stolu máte věci, které si odnášíte z ministerstva sebou?
Ne, to je všechno. Nebojte se, já tady nic neukradnu.

Ale neříkám, že to ukradnete.
I když pan premiér mě chce rychle odvolat a (ministryně školství Kateřina) Valachová, která měla korupci, tak ta čestně podá demisi. Tak ne, ne. To jsou věci, které se týkají hnutí a nějakých mých věcí.

Pane ministře, vy jste ve své funkci manažera, podnikatele asi musel občas někoho odvolat z funkce, ale vám se to stává poprvé, ne?
To je pravda.

Střídání na ministerstvu financí. Babiš skončil, prezident místo něj jmenoval Pilného

Číst článek

Jaké to je?
Poprvé ne. Mně se to stává už podruhé. Mě 27. dubna 1995 vyhodili z práce mečiarovci a konkrétně pan Boris Vostrý, toho času na útěku v Belize. Nevím, jestli si to lidi ještě pamatují. Takže je to podruhé. Teďka jsem dostal padáka, no.

Jaké to je?
Jaké to je? Tak v každém případě je to nespravedlivé a já jsem tady při stěhování našel takovou medaili, teď ji každému ukazuji. To jsou vlastně zakladatelé Československa, tady je pan Masaryk a Štefánik a Beneš. A tady je napsáno 'Pravda vítězí'. A já si myslím, že...

To je i na Hradě.
... že dneska zvítězila korupční hydra Kalousek - Sobotka. Protože jsem odvolán na vylhaných věcech a já si myslím, že - jak říkal Eduard Janota - "nejhorší ministr financí v historii naší země pan Sobotka" odvolává ministra, který má nejlepší výsledky. A nechci se chválit, ale fakta jsou jasná.

No tak bohužel u Eduarda Janoty si to už nemůžeme ověřit. Ono těch interpretací...
... ale pan prezident to říkal v tom interview. On s ním mluvil.

Těch interpretací toho vašeho odchodu je řada. Například komentátor Jan Macháček ve svém textu také přemýšlí nad důvody vašeho odvolání a spekuluje, že za tím může být snaha prodat elektrárnu Počerady Pavlu Tykačovi.
Nevím. ČEZ je jako stát ve státě. Vždy byl a my jsme ČEZ nikdy neovládali. ČEZ ovládá management a čtyři odboráři, kteří se tam mají dobře. A těch důvodů může být víc - Diag Human, soud s OKD, kde máme šest miliard škodu a kde je pan premiér předvolán jako svědek, akorát soudkyně už rok a půl nedělá nic. Takže různé, různé důvody.

Co budete dělat po odvolání z funkce?
Co budu dělat? Dneska večer? Pojedu asi na Chodov a začnu si vykládat věci do nové kanceláře. A zítra mám výjezd na Kutnohorsko a v pátek budu pracovat na centrále hnutí, které asi potřebuje, aby ho začal konečně někdo pořádně řídit.

Premiér vládu neřídí

Pane ministře a pane předsedo hnutí ANO, jak se změní podoba volební kampaně hnutí ANO po vašem odchodu z politiky? Protože si pamatuju, že třeba sám prezident republiky Miloš Zeman říká, že nejefektivnějším volebním štábem politické strany je vláda. A vy v ní nebudete.
Jak se změní kampaň? Já si myslím, že se nijak nezmění.

Samozřejmě jako ministr financí má těch témat vícero, ale já myslím, že tu základní práci jsem odvedl. Navrhl jsem velice dobrý rozpočet, si myslím. Ten rozdíl mezi představami ministerstev a ministerstvem financí je asi 50 miliard.

Babiš představil návrh rozpočtu. Počítá s růstem platů, důchodů i dávek

Číst článek

To znamená, že kdybyste ho navrhoval vy - bez ohledu na ostatní resorty - tak by byl...
Ne. Kdyby ho ministři navrhovali, tak je minus 100 a ještě před dvěma měsíci to bylo minus 130. No, a to přitom samozřejmě nejsou schopní čerpat bývalé rozpočty. Tady mám například k 30. dubnu čísla a jenom české peníze nečerpají asi 48 miliard. Přesně je to tady k 30. dubnu.

Takže samozřejmě ti ministři víceméně nemají zájem být rozpočtově odpovědní. Oni mají zájem co nejvíc utratit a nafouknout rozpočet. Znovu mě teď přehlasovali. Věda a výzkum, pan Bělobrádek s panem premiérem, kde jsme z nepochopitelných důvodů měli jeden skok 4,6 miliardy navíc. A když jsem se ptal, kam šly ty peníze, nebyli schopni to říct. Takže vláda není tým, která táhne za jeden provaz, za jeden cíl...

No protože je to vláda koaliční...
Samozřejmě.

... a za chvíli jsou volby.
Ale možná i proto, že premiér vládu neřídí, protože ani není schopen ji řídit. On neodřídil ani jednu ekonomickou poradu.

A když říkáte, že se budete věnovat vaší práci pro hnutí ANO, já tam mám - s dovolením - jednu nejasnost. Jak to bude s vaší kandidaturou? Z posledního místa? Platí to, co jste říkal na sněmu hnutí?
Samozřejmě, já jsem řekl z posledního, krajská organizace mě napsala na první místo. Pokud bychom měli nějakého lídra, tak bych samozřejmě kandidoval z posledního, protože jsem to řekl a protože s tím nemám problém.

Je to ještě v jednání. Samozřejmě nechceme stavět hejtmany na lídry, protože si myslím, že nechceme kumulovat funkce. Pokud najdeme nějakého lídra pro střední Čechy, klidně budu kandidovat z posledního. Ale teď je návrh krajské organizace.

Ještě před svým odchodem z funkce ministra financí jste vyzval premiéra Sobotku, aby přestal veřejně říkat, že jste se vyhýbal placení daní nebo zneužíval finanční správu. V případě dalších prohlášení mu hrozíte soudem. Proč zrovna jemu a jenom jemu?
Protože to stále opakuje. Prostě je jak kolovrátek, který stále opakuje ty vylhané věci a stále dokola.

Tak říkají to i jiní představitelé sociální demokracie. Ale i opozičních stran. To byste musel...
Samozřejmě, ale sociální demokracie, pane redaktore... Oni mají manuál na to, co říkat o Babišovi. A mocenský pakt Kalousek, Sobotka - často podpořený Bělobrádkem nebo Fialou - funguje.

Dneska je to tam, že ta sněmovna je samozřejmě proti. Proti hnutí, proti mně a stále. Dneska zase navrhli nějakou vyšetřovací komisi, přitom to vyšetřuje policie, takže sněmovna dneska...

Ano, to tady čtu, že Poslanecká sněmovna dnes zřídila zvláštní vyšetřovací komisi k možnému úniku z policejních spisů. Jde tedy o to, připomenu, že v nahrávkách, které unikly na veřejnost, jste zachyceni s Markem Přibilem, bývalým novinářem Mladé fronty Dnes, v diskusi o policejním spisu.
Je to nesmysl. Já jsem...

'Žádný spis jsem neměl'

Jak to tedy bylo? Poskytl vám Marek Přibil nějaký policejní spis nebo vám dal do něj nahlížet?
Žádný spis jsem neměl. Nikdy jsem žádný spis neměl. To odmítám. A o živém spisu můžeme číst v denících v kauze Pelta, náměstkyně paní Valachové a ČSSD má korupci na ministerstvu školství. Tam se rozdělují korupčně peníze v nějakém bytě.

Na ministerstvu financí nikdy nebyla korupce. Nikdy. U nás nikdy policie nezasahovala. Takže to je jenom v podstatě celá ta kauza odposlechů. Samozřejmě je se třeba ptát, proč jsou tak staré odposlechy právě teď dány na veřejnost. Takže je to systematicky připravovaná kampaň a teďka vlastně...

Možné úniky policejních spisů vyšetří poslanecká komise. Míří na Babiše

Číst článek

Vy myslíte, že to někdo odněkud řídí?
Určitě. Určitě na tom pracují desítky lidí. Jsou za tím obrovské peníze lidí, které já jsem...

Dejte mi jediný důkaz.
Jediný důkaz... Já nemám důkaz. Samozřejmě Praha je malá, lidi leccos říkají. Leccos vnímám a spojitost toho Přibila, který byl na mě nasazen... On se samozřejmě stýká s nějakými lidmi a za nimi byli další lidi. Takže jsou i lidi, kteří například byli pověřeni udělat analýzu, jak bude reagovat veřejnost, když Babiš bude ve vězení, jo? Takové lidi my známe.

To víte nebo jste to někde slyšel?
To víme od těch lidí. Cílem bylo dostat mě do vězení do 30. dubna. Zatím se to nepovedlo, takže někteří...

Počkejte. Vy říkáte zatím?
Ano. Teď je cíl zase do voleb. Někteří poslanci sociální demokracie, když si trošku s našima popijou, taky říkají, že to je... Mě se mimochodem na to ptalo už X novinářů a možná se najde nějaký "Citron". Pamatujete si na "Citrona"?

Pamatuju.
No, tak tam byl Blahut a nějaká Slonková... Nechci to moc rozvádět, pane redaktore.

No to radši nedělejte, protože to...
Já to nedělám.

To, co říkáte, je děsivé.
To je děsivé. To jsou zpravodajské hry.

Čekáte, že se objeví nějaká další nahrávka podobného typu?
Já nevím, ale když tady je každý v klidu... Nevím, jak by se vám líbilo, kdybyste měl v kuchyni nějaké nahrávací zařízení a potom by to někdo zveřejňoval.

Počkejte, vy máte v kuchyni nahrávací zařízení?
Nemám, ale byl jsem odposloucháván a pravděpodobně sledován a...

Vy jste byl s Přibilem u vás v kuchyni?
Nebyl jsem v kuchyni, ale říkám, že to není jenom o Přibilovi. Mám informace, že na mě vlastně dělá dlouhodobě nějaká agentura. Nechci to moc rozvádět. Nemám na to samozřejmě důkazy, a proto to nechci říkat, protože jsem hned napadán, že si vymýšlím. Ale je to tak.

Rusňák nedal hnutí ani korunu

A třeba teď kauza kolem brněnského podnikatele Rusňáka a té existující, nebo neexistující smlouvy. To je taky kampaň proti vám, nebo je to fakt, že v účetnictví hnutí ANO není úplně všechno v pořádku?
Ne. V účetnictví ANO je všechno v pořádku. To není pravda. My s panem Rusňákem nemáme žádnou smlouvu. Pan Rusňák nedal hnutí nikdy ani korunu. My máme účetnictví v pořádku.

A to, že krajská organizace měla nějakou smlouvu, kterou nikdo nepodepsal, protože podle stanov jsem to musel podepsat já nebo pověřená osoba a ty byly jenom dvě, no tak samozřejmě jsem to nechal prošetřit, jak je vůbec možné, že toto proběhlo.

To je věc z roku 2014 a je to nepořádek v naší krajské organizaci, která to musí vysvětlit, musí to dohledat. Ale v každém případě pan Rusňák nedal hnutí ANO nic. My s ním nemáme žádnou smlouvu, tudíž účetnictví je v pořádku.

Podpisy chybí i na Rusňákově smlouvě k daru hnutí ANO. Doklady o plnění ale máme, říká podnikatel

Číst článek

On nám tady prostřednictvím své agentury píše: "Jak jsem opakovaně uvedl, poskytl jsem hnutí ANO v roce 2014 nepeněžité plnění ve formě podpory při volební kampani za 1,1 milionu korun. Jestli to byl dar a jakým způsobem ho strana měla evidovat ve svém účetnictví, to mi nepřísluší posuzovat. Já jsem jen poskytl podporu straně, jejímž řadovým členem jsem tehdy byl. Žádnou podepsanou smlouvu jsem od hnutí neobdržel ani jsem v té souvislosti neuplatňoval slevu na dani z tohoto daru."
Jasně. Tak já nechápu, jak jeden podnikatel může říct, že neměl smlouvu. Na základě čeho plnil? To je přece nesmysl. To snad nemyslí vážně. Já pana Rusňáka, já jsem s ním nikdy nemluvil. Takže...

A viděl jsem nějaké video, kde sedíte vedle něj. Z Brna.
Možná jsem vedle něj někdy seděl, ale nikdy jsem s ním nemluvil jako s vámi a k nám přišel v roce 2014. Je to záležitost brněnské organizace a tím, že nemáme podepsanou smlouvu, tak logicky to nemůžeme mít v účetnictví. Takže logicky pan Rusňák není náš sponzor.

Pane ministře, co se stalo po odletu prezidenta do Čínské lidové republiky, že jsem získal pocit - jako pozorovatel českého politického dění - jako byste chtěl mít tu krizi už za sebou? Že jste ani netlačil vaši paní náměstkyni Schillerovou, řekněme "přes závit", což jste určitě mohl. Že jste přišel s novým kandidátem, který nakonec byl přijat? Co se stalo?
No, stalo se to, že jsem si řekl, že moudřejší ustoupí. Já nechci...

Takhle jednoduché to bylo?
Samozřejmě. Já nechci, já znovu opakuju, je to vylhané, pan premiér je zoufalec, který vlastně je bezpáteřní člověk, který vlastně zradí. Zradil prezidenta u volby v parlamentu. Mě zradil, i když samozřejmě jsem mohl vyjednávat s Haškem... Takže on zneužil svoji funkci na politický boj a začal tvrdit, že tady je Ústava a Ústava je víc než koaliční smlouva. Samozřejmě má pravdu, ale měl nám to říct na začátku. Měl nám říct, že je Ústava. Že nás odvolá, kdykoli bude chtít, tak bychom asi těžko s ním do vlády šli.

Počkejte, to jste musel vědět, že je Ústava, ne?
Samozřejmě, že jsem to věděl. Ale proč jsme všichni podepisovali tu koaliční smlouvu? Tam jsou podepsaní všichni poslanci, všech 110.

Protože se to tak dělá.
To se tak dělá? A pro vás je to normální, že vás takhle někdo podvede?

Já nejsem v politice.
Tak vidíte, tak jako v byznysu někoho můžete podvést dvakrát, napoprvé a naposledy. Takže samozřejmě pan premiér je celý život v politice a lži a takové podrazy jsou mu blízké. Žije v tom celý život.

'Nejsem to já, kdo útočí'

Vy teď mluvíte o premiérovi Sobotkovi tak, že by na vás také mohl podat předběžnou žalobu. Vy říkáte, že je zoufalec...
Ale já, já, já můžu, já můžu vlastně. Vlastně mám jednoznačné informace - i dokonce papíry - na to, že v roce '96 pan Sobotka, když kandidoval do Poslanecké sněmovny, podváděl, že měl černé duše a že ho měli vyloučit z ČSSD. Ale samozřejmě pan Sobotka pátrá po mojí minulosti, která je v pohodě, a o jeho minulosti, o jeho působení na ministerstvu financí se nemluví.

Jestli tohle, co vy dva o sobě říkáte, je - a jako že je - začátek volební kampaně, souhlasíte se mnou, že se máme tedy ještě na co těšit?
Já nevím. Nejsem to já, který neustále útočí. Na mě je kampaň od ledna. Je to velice dobře, pečlivě organizovaná kampaň za podpory vybraných novinářů - především těch, kteří mi nikdy neodpustili, že jsem koupil Mafru. Ty různé weby, kde nikdo neví, kdo je, kdo je financuje, to nikoho ani nezajímá.

Takže já dneska večer odcházím z postu a samozřejmě uvidíme, jak se to bude vyvíjet. Ale je vidět, že ČSSD útočí každý den, i dneska nějaká ta vyšetřovací komise.

Přitom dobře vědí, že to vyšetřuje policie, ale oni to potřebují udržovat v mediálním prostoru, aby se každý den mluvilo o tom, že Babiš něco udělal špatně. Ale Babiš jako politik, jako ministr financí neudělal vůbec nic špatně. A všechno ostatní je vylhané.

To už mi říkáte poněkolikáté.
A je to pravda.

Až si začínám myslet, jako byste chtěl říct, že Babiš jako podnikatel něco špatně udělal.
A co udělal Babiš špatně?

Nevím.
Jako jeden z mála velkých podnikatelů mám firmu v Čechách. Který další má firmu v Čechách? Který další tady zaměstnává 35 000 zaměstnanců v tomhle prostoru a zaplatil tolik daní? Jako jediný politik jsem ukázal skutečné daňové přiznání, ne to vylhané, co dávají do Parlamentu za to období, co tam sedí a na které se odvolávají.

Jasně. Váš politický oponent Miroslav Kalousek vám vyčítá například to - pokud se bavíme o těch korunových dluhopisech - že nikdo neviděl váš výpis z účtu, kde by byl ten převod...
Však ho mám na Facebooku a mám ho na webu a mám ho...

Je to výpis z účtu, rozumíme si?
Prosím?

Výpis z účtu. Z bankovního převodu.
Mám potvrzení banky a byly k tomu přiložené i jednotlivé převody. Je to i v dopise panu Hamáčkovi. Takže pan Kalousek zase lže. Pak Kalousek by mohl sdělit voličům, kde vlastně bydlí a kdo pobírá 17 tisíc náhrad za jeho bydlení. O něm se neví vůbec nic. Je 27 let v politice, nemá ani auto, nemá ani barák, nemá ani byt. Nemá nic. To je zázračný člověk, ne? A žije jenom z peněz daňových poplatníků.

Ptal jsem se vás na volební kampaň. Bude hnutí ANO silně přemýšlet o tom, že by postavilo přece jenom svého kandidáta na prezidentskou funkci?
Ale ano. Určitě budeme dělat referendum, že se zeptáme našich členů ze všech stávajících kandidátů.

A když se vy - jako člen - zeptáte sebe jako člena, co si odpovíte?
Prosím? Nerozumím.

Prezidentský kandidát není téma

Jako Andrej Babiš. Jako člen hnutí ANO asi v tom referendu taky bude odpovídat na otázku, jestli stavět, nebo nestavět kandidáta? Ještě nevíte, nebo nechcete říct?
Já to teď nechci řešit. To není téma. Vím, že mě stále chcete manévrovat do pozice, že mám s panem prezidentem nějaký mocenský pakt. Žádný nemám.

Pan prezident podpořil Chovance v tom skandálním zlikvidování útvaru Šlachty a pan prezident vyhlásil volby, jejich termín nám vůbec nevyhovuje, že se počítají peníze na náklady, protože my - na rozdíl od některých stran - se financujeme čistě. Za námi nestojí, nevím... ODS má od Valenty peníze, STAN má peníze od Valenty a Realisté nebo jak se jmenujou mají zase od jiného oligarchy.

Takže my jsme čistí. My se financujeme normálně, transparentně a nám to samozřejmě nevyhovuje, že se napočítávají náklady už od 2. května. Takže když někdo říká, že mám nějaké dohody s panem prezidentem, nemám.

Pro nás není prezidentský kandidát prioritou, ale samozřejmě nemůžeme vyloučit, že po sněmovních volbách nějakého kandidáta postavíme. A to samozřejmě závisí možná i od toho, jak dopadneme ve sněmovních volbách.

Bilance vládní krize: Prohrává Zeman. Sobotka mírně bodoval, Babiš udrží finance

Číst článek

A ještě jedna otázka. Pane ministře. Viděl jste toho mládence, který vás velmi zdařile imituje na internetu?
Viděl, viděl.

Co tomu říkáte?
Jo, dobrý, dobrý. Je to vtipný. Jsem rád, že jsem takový objekt posměšků. Ale mně to nic nedělá... I teď jsem viděl, že Česká televize financuje další film proti mně.

Nějaké totálně vylhané věci o zemědělství. A víte, to je zajímavé, že když se zveřejnily maily pana premiéra, kde se jednoznačně manipuluje... Vlastně, že tam dokonce píšou, jak prosadí za šéfa Českého rozhlasu nějakého kandidáta nebo jak manipulujou průzkumné agentury. To je tam napsáno, pane redaktore.

Můžete jako točit rukou, tak o tom se ne... To se řeklo, že to je neetické, že o tom se nemluví. A v těch vylhaných a vystříhaných odposleších na mě... Tam není nic zásadního. Ale v těch mailech bylo... Ale to samozřejmě jako nikdo neřešil. Takže tady samozřejmě se měří jiným metrem Babišovi a jiným metrem jiným.

Jan Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme