Bavorští policisté zabavují na hranicích českou konopnou vodku. Její držení je dle nich trestné

Bavorští policisté varují před konopnou vodku, kterou k nim vozí lidé jedoucí z Česka. Pokud ji objeví, láhev zabaví a případ předají německému státnímu zastupitelství. Vodka se v Česku vyrábí přes deset let a je typická tím, že uvnitř láhve plave konopná rostlina. Paradoxní je, že česká likérka vyváží konopnou vodku do mnoha evropských zemí, a v omezeném množství dokonce i do Německa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

List konopí | Foto: stock exchange

„Podle našeho zákona o omamných látkách jsou rostliny a části rostlin, které patří k druhu cannabis, omamnými látkami, a proto je jejich držení trestné,“ říká Manfred Brückl, mluvčí bavorské policie v příhraničním Furt im Wald.

Policie už podle něj zabavila přibližně deset láhví konopné vodky a všechny případy postoupila státnímu zastupitelství do Řezna. Žádný verdikt zatím nepadl, viníkům ale hrozí pokuta.

„Vím, že se tahle konopná vodka prodává přes internet i tady v Německu, v kamenném obchodě jsem ji ještě neviděl. Pokud by tam byla, musela by policie zasáhnout,“ doplňuje Brückl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Česká konopná vodka vadí bavorské policii. Reportáž o tom natočil Lubomír Smatana

Pavel Varga, spolumajitel likérky, která jako jediná v Česku konopnou vodku vyrábí, je postupem německé policie překvapený.

„Myslím si, že je to zase nějaká hysterie nebo špatné vysvětlení zákona. Ten výrobek odpovídá všem směrnicím Evropské unie,“ tvrdí Varga a pokračuje:

„Je to legální, schválený alkohol a svým obsahem ani svým designem nemůže u nikoho evokovat: ‘Ano, vidím tuto láhev, půjdu a koupím si nelegální drogu a budu uživatel drog‘. To si myslím, že je nesmysl.“

Česká likérka vodku vyrábí řadu let, má na ni licenci i ochrannou známku. Ročně jí vyprodukuje kolem jednoho sta tisíce litrů.

Konopná vodka už nicméně rozzlobila britské aktivistky, a proto ji podle Vargy přestala česká likérka do Anglie dovážet. Stejně tak zastavila dovoz do Ruska.

V Česku je rozhodující obsah účinných látek

V České republice je pěstování některých odrůd technického konopí legální. Pro policii je podstatný obsah účinných látek - THC. Z toho vychází Národní protidrogová centrála.

„Obecně u nás platí, že je zakázáno pěstování a zpracování konopí s obsahem THC vyšším než 0,3 procenta,“ vysvětluje mluvčí centrály Barbora Kudláčková.

Vodka s máčeným konopím se běžně prodává v barech. Hlavně v Praze na ni lákají cizince jako na omamnou specialitu z velmi liberálního města, kde se údajně může všechno.

Ľubomír Smatana, Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme