Rusové hry v Soči organizačně zvládli, celkem však bude hodnocení rozporuplné

Olympijské hry končí a jejich dějiště v Soči začínají zvolna opouštět sportovci i mediální štáby. Organizačně Rusové náročnou sportovní akci zvládli, mluvit se však bude také o obrovských nákladech či o tom, jaké bude využití nově vystavěných hotelů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahajovací ceremoniál ZOH v Soči - jeden o olympijských kruhů selhal | Zdroj: Reuters

Dnešní den je v Soči ve znamení loučení, balení, nakládání beden a odpojování kabelů. Řada redakcí ruší svá studia. Většina sportovců a novinářů odlétá ještě dnes, Soči dnes proto vypadá jako jedno velké organizační a logistické mraveniště.

Po konci hokejového turnaje se čeká jen na závěrečný ceremoniál.

Přehrát

00:00 / 00:00

O první zhodnocení olympijských her v Soči se pokusil zpravodaj ČRo Petr Vavrouška

Po organizační stránce zvládli Rusové olympijské hry v Soči skvěle, hry však mají i své odvrácené stránky, třeba obrovské náklady – jedná se o nejdražší hry v historii – či korupci, která vybudování olympijského parku provázela.

Třeba podle českého prezidenta Miloše Zemana, který Soči také navštívil, by na to měli myslet i ti, kteří uvažují o pořádání her v České republice, jako byl třeba kdysi pražský primátor Pavel Bém.

„Když Pavel Bém přišel s tím nápadem dělat olympijské hry, tak jsem říkal: Nejdřív si opravme silnice, postavme pár desítek kilometrů dálnic, a až by tohle všechno bylo hotovo, tak by se dalo uvažovat o olympijských hrách v Praze,“ poznamenal Zeman.

Mezi obyvateli Soči zatím vládne především únava z bezpečnostních a dopravních omezení, která hry přinesly. Přesto už začínají hodnotit.

Třeba majitel obchůdku na pláži v Soči řekl, že si nemá nač stěžovat, a připojil i poděkování prezidentu Putinovi a dalším politikům za to, co pro město vybudovali.

Členky punkové skupiny Pussy Riot v Soči natočily hudební klip s názvem „Putin tě naučí milovat vlast“ | Foto: ČTK/AP, David Goldman

To provozní sousedního bistra má na věc zcela opačný názor – podle ní se mohly desítky miliard dolarů využít v Rusku mnohem lépe.

„Myslím si, že jsme ty peníze měli dát raději na léčení nemocných dětí. Vezměte si také, kolik tisíc lidí přišlo kvůli hrám o domy a nedostali adekvátní odškodnění,“ postěžovala si žena, která nadto pochybuje, že se všechny postavené hotely těžko kdy využijí.

Minimálně jednou však olympijský park využití najde. Sedmého března startují v Soči paralympijské hry.

Zhruba už od pátku už lze v olympijském parku potkat sportovce na vozíčcích. O medaile budou bojovat na stejných stadionech a tratích jako olympionici.

Petr Vavrouška, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme